Abstract | Platni sustavi su temelj za ekonomsku i financijsku aktivnost stanovništva i poduzeća i predstavljaju infrastrukturu putem koje se imovina mobilizira u gospodarstvu. U platnom sustavu posebno mjestu zauzima segment plaćanja gotovinom. Iz tog je razloga zanimljivo analizirati, s jedne strane, kontekst gotovinskog poslovanja, a s druge, njegovu evoluciju u posljednjih nekoliko godina.
Kad je posrijedi gotovinsko poslovanje, u današnje doba su već etablirane razne inačice takvog poslovanja. Tradicionalni načini plaćanja; gotovina, debitne i kreditne kartice, međubankarski transferi i čekovi dobivaju nove konkurentske oblike plaćanja.
Tako, internetsko bankarstvo sve više dobiva na značaju, uglavnom među novim generacijama koje taj sustav doživljavaju kao prikladan i brz način bankarstva koji se može obavljati bez napuštanja svojih domova. Elektronski novac, gotovina dostupna s prodajnog mjesta ili POS terminala i QR kodovi ušli su u ekosustave plaćanja. Svi oni imaju jedan jedini cilj: smanjiti ili zaustaviti trenje koje utječe na svijet plaćanja.
Nastavno na to, potrošači se sve više trude kupovati putem Interneta, pa su malobrojne trgovine koje već nemaju svoju internetsku trgovinu u kojoj potrošači mogu birati proizvode, dodavati ih u košaricu i udobno plaćati od kuće.
Sav taj tehnološki napredak u financijskoj industriji donosi nova sigurnosna rješenja, ali i izazove. Naime, sve je veći broj transfera koji se svakodnevno obavljaju putem platnih sustava, a veći broj operacija neminovno dovodi do velikih promjena u načinu upravljanja osobnim i poslovnim financijama.
Digitalne transformacije u financijskoj industriji, utječu na sve sektore poslovnih aktivnosti. Tu se trenutno posebno ističu tehnologije poput Bitcoin i blockchain, ali i drugih brojnih inicijativa u pogledu digitalnih novčanika i digitalnih depozita. Pri tome bankarski sektor, kao i visokotehnološka industrija, nastavljaju eksperimentirati s mogućim novim rješenjima, na području redizajniranih poslovnih procesa gotovinskih plaćanja.
Ovako opisan razvoj gotovinskog poslovanja predstavlja više nego dovoljan motiv za podrobniju analizu tematike gotovinskog plaćanja koja će se predstaviti u ovom radu. |