Abstract | Tema ovog rada je šest mačeva s prostora ranosrednjovjekovne Hrvatske (Nin-Ždrijac, Gradac kod Drniša, Kreševo-Zgon, Rudići kod Glamoča, Bojna-Brekinjova Kosa, Koljani Gornji). U ovom radu autor je tipologizirao, odredio mjesto gdje se čuvaju i iznio dimenzije tih mačeva. Autor je kataloški iznio mačeve tipa K i ostale mačeve. Također je iznio kraći povijesni pregled i pregled nekih mogućih teorija o podrijetlu mačeva. Uz kratak pregled istraživanja na lokalitetu Koljani, također je iznio kraću povijest destrukcije lokaliteta i prostora relevantnog za ovu temu. O nekim mačevima autor je napisao kraći pregled poznate postojeće literature. Na obrani diplomskog rada na temelju pitanja komisije, dvaju priloženih izvora te metodoloških priručnika (R. Šošić-Klindžić. „Uvod u teorijsku arheologiju - stvaraoci i pravci u 20. stoljeću“, 2016., S. Koren „Povijest 8“, 2006. te E. L. Kebet. „Materijalni izvori u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj nastavi povijesti“, 2020.) autor je obranio svoje teze o datiranju (1952. – 2025.) mača iz Koljana Gornjih. Autor navodi moguće postojanje triquetre i srebrnih oplata na najluksuznijem maču tipa H (Koljani Gornji). Pri izradi ovog rada autor se koristio metodama tradicionalne arheologije i nije se koristio metodama koje nisu karakteristične za tradicionalnu arheologiju. Autor nije analizirao izvore koji nisu karakteristični za tradicionalnu arheologiju. To su u znanstvenoj literaturi neobrađeni novinski članci između 1845. i 1972.. godine, koji spominju Etiopiju i Abesiniju. Autor nije obradio nijedan arhivski izvor iz relevantnih arhiva u Hrvatskoj i Srbiji. Nije obradio sve fotografije svih diplomatskih susreta s afričkim zemljama koje su FNRJ, SFRJ i SRJ imale između godina 1945. i 1993. Prilikom obrade diplomatskog susreta održanog u Splitu 1954., autor se koristio člancima Z. Vinski, A. Milošević, G. Bilogrivić, D. Orlović te Z. Stunković koji su obradili i znanstveno iznijeli nekoliko fotografija, arhivski dokument i novinske članke u Vjesniku. Autor nije obradio sve ostale novine iz 1954. dostupne u NSB. Autor također nije iznio aproksimativnu minimalnu monetarnu vrijednost mača.
Autor se posebice zahvaljuje na filozofskom, metodološkom i nakladničkom doprinosu Ivanu Gunduliću, Aleksandru Durmanu, Damiru Agičiću i iznad svega I. CA. zvanom „ቦኦባ፣ ቡባ“, bez kojih ovaj rad ne bi bio moguć. Opseg rada: 153 stranice.
Ovaj rad je intelektualno vlasništvo Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Kao diplomatski poklon fakultetu autor poklanja 200+ relevantnih znanstveno neobrađenih izvora. Također, autor u tiskanom obliku poklanja fakultetu literarno djelo i izvor (I. CA. ETHIOPIA, Sajam automobila Jakuševac; Društvo ljubitelja knjiga na Ge'ez-u: slobodna naklada, 1956.).
L. |