Abstract | Ponavljanje razreda predstavlja krajnju mjeru pedagoške intervencije za učenike koji nisu ostvarili obrazovne ishode na zadovoljavajućoj razini. Tom intervencijom učenicima se omogućuje dodatno vrijeme za usvajanje nastavnog sadržaja. Najveća točka spora od samog početka uvođenja ove prakse, pa i danas, predstavlja pitanje akademske svrhovitosti, kao i pitanje socio-emocionalnih posljedica koje ponavljanje razreda ostavlja na učenika. Međutim, budući da su podaci o temi ponavljanja razreda oskudni, ovaj je rad usmjeren na pregled postojećih podataka o ponavljanju razreda u Republici Hrvatskoj koji mogu poslužiti daljnjoj analizi postojećeg stanja. Teorijski dio ovoga rada postavlja okvir za izvođenje istraživačkih hipoteza koje se odnose na praksu ponavljanja razreda s obzirom na razred koji učenici najučestalije ponavljaju, broj izostanaka učenika ponavljača, spol učenika ponavljača te uspješnost učenika u ponovljenoj godini. Istraživanja koja se bave učenicima koji ponavljaju razred u Hrvatskoj gotovo su nepostojeća.
Ovim radom i istraživanjem pokušat ćemo dati temelj daljnjim istraživanjima fenomena ponavljanja razreda. Rezultati istraživanja pokazuju da se najčešće ponavlja 7. razred, da učenici ponavljači imaju veći prosječan broj izostanaka (opravdanih i neopradvanih sati) od učenika neponavljača. Učenici češće ponavljanju razreda od učenica. Potvrdila se tvrdnja kako ponavljanjem razreda ne dolazi do poboljšanja školskog uspjeha kod učenika. Svega 1 do 5 posto učenika ponavljača ponovljenu školsku godinu završi sa školskim uspjehom odličan (5), a više od 10 % učenika ponavljača ponovljenu školsku godinu završi sa školskim uspjehom nedovoljan (1).
Potrebna su daljnja istraživanja prakse ponvaljanja razreda u hrvatskim školama, kako bi se utvrdilo postoje li kvalitetna rješenja u radu s učenicima ponavljačima jer kao što se kroz rad moglo vidjeti, ponavljanje razreda je teško razdoblje za učenike te je dužnost škola da, ukoliko se već odluče za takvu mjeru, prate učenike ponavljače. Potrebno je pratiti njihov akademski napredak, uklapanje u novu razrednu sredinu, intenzivirati suradnju s roditeljima, omogućiti adekvatan dopunski rad, uključiti ga u izvannastavne aktivnosti. |