Abstract | Otpad električne i elektroničke opreme (EE otpad) je brzo rastući globalni problem. Osnovni razlozi zbog čega je EE otpad postao vrlo veliki problem jest činjenica što se ubrzanim razvojem tehnologije upotrebljava sve veća količina električnih/elektroničkih uređaja (mobiteli, računala,…), a svi ti uređaji sadrže preko 1000 različitih tvari od kojih su mnoge otrovne, kao npr. kadmij, živa, berilij, olovo, heksavalentni krom, pvc, barij i dr. EE otpad može se smatrati i kao izvor vrijednih metala poput bakra, aluminija i zlata.
Predmete koji sadrže LCD (liquidcrystaldisplay) koristimo svaki dan. Oni su svuda oko nas – u prijenosnim računalima, digitalnim satovima, mikrovalnim pećnicama, CD playerima i mnogim drugim elektroničkim uređajima. S rastućom proizvodnjom LCD uređaja raste i količina njihovog otpada, a zbrinjavanje istog danas predstavlja veliki ekološki problem. Sve veći pritisak javnosti glede zaštite okoliša utjecao je na povećanje troškova zbrinjavanja otpada, potičući na taj način i razvoj tehnologija recikliranja.
Jedan od načina korištenja otpadnog LCD stakla je mogućnost korištenja u betonskim konstrukcijama. Prema istraživanjima nekih znanstvenika, LCD otpadno staklo u određenom udjelu umješavanja pokazuje odlične rezultate kao zamjenu za agregat u betonu, keramičkim pločicama, ciglama i dr. povećavajući time i njihove performanse. U eksperimentalnom dijelu ovog rada, korišteno je LCD otpadno staklo veličine 5mm i 10mm s postotcima umješavanja za 1, 5, 10 i 20%. Ispitivana sutlačna i vlačna čvrstoću. Rezultati se nisu pokazali najboljim jer s povećavanjem udjela umješavanja LCD otpadnog stakla performanse betonskih kocki su se smanjivale. |