Abstract | Cilj istraživanja
Primarni cilj ovog specijalističkog rada je pregledno opisati i raspraviti nova saznanja o sigurnosti i djelotvornosti za lijekove s načinom izdavanja bez recepta s odobrenjem za stavljanje lijeka u promet u Republici Hrvatskoj koja su prihvaćena u sklopu izmjena u dokumentaciji o lijeku u prethodnom 6-godišnjem razdoblju (od 1. srpnja 2013. do 30. lipnja 2019.).
Rad sadrži i pregled zaključaka javnih izvješća o ocjeni dokumentacije lijeka i preporuka dostupnih na mrežnoj stranici Europske agencije za lijekove (EMA), Europske komisije (EK) i Koordinacijske grupe za postupak međusobnog priznavanja i decentralizirani postupak za humane lijekove (CMDh) u svezi sigurnosti i djelotvornosti djelatnih tvari sadržanih u bezreceptnim lijekovima u Republici Hrvatskoj, objavljenih u istom razdoblju a koji su proizašli iz zajedničkih postupaka ocjene na razini Europske unije.
Sekundarni cilj rada je utvrditi utjecaj i posljedice uvođenja nove farmakovigilancijske legislative na dobivanje novih znanstvenih saznanja o postmarketinškoj sigurnosti i djelotvornosti lijekova s načinom izdavanja bez recepta i implementaciju istih u informacije o lijeku.
Materijali i metode
Prilikom izrade specijalističkog rada korištena je stručna literatura, zakonski akti iz područja regulative lijekova te stručne smjernice relevantne za problematiku specijalističkog rada dostupne na stranicama nadležnih regulatornih tijela, kao i baze podataka (baza Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), baza Europske agencije za lijekove (EMA), baza Europske komisije (EK) te baza Koordinacijske grupe za postupak međusobnog priznavanja i decentralizirani postupak za humane lijekove (CMDh)).
Pristupanjem bazama HALMED-a i EMA-e izdvojeni su podaci o odobrenim izmjenama u dokumentaciji o sigurnosti i djelotvornosti lijeka za lijekove s načinom izdavanja bez recepta u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 1. srpnja 2013. do 30. lipnja 2019. koje su uvjetovale izmjenu informacija o lijeku, te je provedena njihova kvantitativna i kvalitativna analiza.
Pristupanjem bazama EMA-e, EK i CMDh, proveden je i pregled zajedničkih postupaka ocjene sigurnosti i djelotvornosti primjene u Europskoj uniji za djelatne tvari u sastavu odobrenih lijekova s načinom izdavanja bez recepta u Republici Hrvatskoj, završenih u istom razdoblju te pripadajućih preporuka za izmjenu informacija o lijeku. Analizom su obuhvaćeni arbitražni postupci, ocjena sigurnosnih signala, ocjena periodičkog(ih) izvješća o neškodljivosti lijeka (PSUR), ocjena pedijatrijskih ispitivanja u okviru članka 45. i 46. Uredbe (EZ) broj 1901/2006 te objavljene monografije biljnih lijekova Europske unije (HMPC monografije). Pri pretraživanju podataka, korišten je popis odobrenih lijekova s načinom izdavanja bez recepta i pripadajućih djelatnih tvari dostupan u bazama HALMED-a. Podaci o odobrenim izmjenama u dokumentaciji o sigurnosti i djelotvornosti lijekova prikazani su odvojeno za lijekove s djelatnim tvarima kemijskog i biljnog podrijetla. Rezultati za kemijske lijekove razdvojeni su za lijekove odobrene centraliziranim postupkom odobravanja (CP) te za lijekove odobrene nacionalnim postupkom (NP), decentraliziranim postupkom (DC) i postupkom međusobnog priznavanja (MRP). Završeni postupci zajedničke ocjene sigurnosti i djelotvornosti u Europskoj uniji prikazani su zasebno prema vrsti postupka.
Rezultati
U razdoblju od 1. srpnja 2013. do 30. lipnja 2019. odobreno je ukupno 487 kliničkih izmjena odobrenja za 239 bezreceptnih lijekova s djelatnim tvarima kemijskog podrijetla odobrenih NP, MRP i DCP postupkom u Republici Hrvatskoj. S obzirom na vrstu najzastupljenije su veće izmjene tip II (52,2%) i na kategoriju izmjene klasificirane C.I.4 (novi podaci u klinici i farmakovigilanciji) (41,5%). Veće kliničke izmjene (tip II) odobrene su za 41 djelatnu tvar i kombinaciju djelatnih tvari, pri čemu je u mnogim slučajevima provedeno kompletno ažuriranje podataka o sigurnosti i djelotvornosti primjene. Prema zahvaćenom dijelu sažetka opisa svojstava lijeka, više od 50% odobrenih zahtjeva uključivalo je izmjene podataka o nuspojavama, upozorenjima i mjerama opreza (dijelovi 4.8. i 4.4.) te oko 30% odobrenih zahtjeva izmjene podataka o doziranju, interakcijama lijekova i predoziranju (dijelovi 4.2., 4.5. i 4.9.).
U istom razdoblju je odobreno 30 kliničkih izmjena za 7 bezreceptnih lijekova odobrenih CP postupkom u Republici Hrvatskoj među kojima prevladavaju manje izmjene tip IB (63,3%) te one klasificirane C.I.z
(uključuje preporuke PRAC-a i ishode PSUSA postupaka). Za svaku od 4 djelatne tvari obuhvaćene kliničkim izmjenama provedene su izmjene podataka o sigurnosti i djelotvornosti primjene lijeka (uključujući i veće izmjene). S obzirom na zahvaćeni dio sažetka opisa svojstava lijeka, 36,7% odobrenih izmjena odnosilo se na upozorenja i mjera opreza (dio 4.4.), 23,3% na interakcije lijekova (dio 4.5.), 20,0% na nuspojave lijeka (dio 4.8.), 13,3% na farmakokinetička svojstva lijeka (dio 5.2.) odnosno 10,0% na farmakodinamička svojstva lijeka (dio 5.1.).
U istom razdoblju ukupno je odobreno 28 kliničkih izmjena za 23 bezreceptna biljna lijeka, od kojih su najzastupljenije manje izmjene IB (46,4%) te one klasificirane u kategoriji C.I.z (89,3%). Od toga se samo 9 izmjena odnosilo na sadržajnu kliničku izmjenu provedenu radi usklađivanja s HMPC monografijom ili uslijed novih kliničkih podataka. Ovim izmjenama su zahvaćeni svi klinički dijelovi sažetka opisa svojstava lijeka.
Proveden je pregled završenih postupaka ocjene sigurnosti i djelotvornosti u Europskoj uniji u istom razdoblju i pripadajućih preporuka za izmjenu informacija o lijeku objavljenih na mrežnoj stranici Europske agencije za lijekove i drugih nadležnih tijela, te su rezultati relevantni za bezreceptne lijekove u Republici Hrvatskoj prikazani niže u tablici.
Rezultati ovog specijalističkog rada potvrđuju značajan utjecaj uvođenja nove farmakovigilancijske legislative na brže dobivanje novih saznanja o sigurnosti i djelotvornosti bezreceptnih lijekova i veći opseg tih informacija. Izravna posljedica je veći broj odobrenih izmjena u dokumentaciji o sigurnosti i djelotvornosti primjene ove skupine lijekova i veći broj zahtjeva za implementaciju istih u uputu o lijeku.
Zaključci
Za pravilnu uporabu bezreceptnih lijekova nužno je da bolesnici/korisnici lijeka pažljivo pročitaju priloženu uputu o lijeku prije uporabe te da ljekarnici pri stručnom savjetovanju pružaju informacije u skladu s važećim informacijama o lijeku izdanima od strane nadležnog regulatornog tijela.
Obzirom na to da stroži regulatorni zahtjevi praćenja lijekova rezultiraju povećanom dinamikom novih saznanja o sigurnosti i djelotvornosti bezreceptnih lijekova, nužna je kontinuirana edukacija i praćenje izmjena informacija o tim lijekovima od strane ljekarnika i svih zdravstvenih djelatnika koji imaju savjetodavnu ulogu u svezi odabira i primjene lijekova u samoliječenju.
Korištenjem Baze lijekova HALMED-a u svakodnevnoj ljekarničkoj praksi, podiže se kvaliteta ljekarničke usluge i doprinosi sigurnoj i učinkovitoj primjeni lijekova s načinom izdavanja bez recepta.
S ciljem pružanja točnih informacija bolesnicima/korisnicima lijeka o uporabi bezreceptnih lijekova odnosno osiguranja pravovremene implementacije novih saznanja o sigurnosti i djelotvornosti u uputu o lijeku koja je prilaže pakiranju lijeka, nužna je suradnja nositelja odobrenja za stavljanje lijekova u promet s nadležnim regulatornim tijelima. |
Abstract (english) | Objectives
The primary objective of this paper is to describe and discuss new safety and efficacy findings of non-prescription medicinal products authorised in Croatia, which have been granted through variations of marketing authorizations in the previous 6-year period (from 1 July 2013 till 30 June 2019).
The paper also provides an overview of the conclusions of the public assessment reports and recommendations available on the website of the European Medicines Agency (EMA), the European Commission (EC) and the Coordination Group on Mutual Recognition and Decentralised Procedure (CMDh) regarding the safety and efficacy of active substances as a compound of non-prescription medicines in Croatia, published during the same period as a result of joint assessment procedures at European Union level.
The secondary objective is to determine the impact and consequences of introducing a new pharmacovigilance legislation on the acquisition of new scientific information regarding postmarketing safety and efficacy of non-prescription medicinal products, as well as implementation of those into product information.
Materials and methods
For the purposes of this paper, the scientific literature, legal acts in the field of human medicines regulation and relevant scientific guidelines available on the websites of the competent regulatory authorities were used, as well as databases (databases of Agency for Medicinal Products and Medical Devices (HALMED), European Medicines Agency (EMA), European Commission (EC) and Coordination Group for Mutual Recognition and Decentralised Procedure, Human Medicinal Products (CMDh)). Data on safety and efficacy variations of marketing authorization for non-prescription medicines in Croatia that resulted in product information amendments and granted in the period from 1 July 2019 to 30 June 2019 were collected by accessing the HALMED’s and EMA’s databases. Quantitative and qualitative analysis of these data were conducted.
The overview of safety and efficacy joint assessment procedures at European Union level that are completed during the same period for active substances contained in the authorised non-prescription
medicines in Croatia and corresponding recommendations for product information, was carried out by accessing EMA’s, EC’s and CMDh’s databases. The analysis included referrals procedures, the evaluation of safety signals, the assessment of periodic safety update reports (PSUR), the assessment of paediatric studies submitted under Article 45 and 46 of the Regulation (EC) No 1901/2006 and the overview of herbal monographs published in European Union (HMPC). List of authorised non-prescription medicinal products and related active substances, available in HALMED’s databases, was used during data search. Information on approved safety and efficacy variations are presented separately for medicinal products with active substances of chemical and herbal origin. For the chemical medicines /pharmaceuticals, results were analysed with regard to authorisation procedure (centralised, national, decentralised and mutual recognition procedure). Completed joint safety and efficacy assessment procedures at European Union level are presented separately according to the type of procedure.
Results
In the period from 1st July 2013 till 30th June 2019, a total of 487 clinical variations were granted for 239 non-prescription medicinal products with active substances of chemical origin authorised via national, mutual recognition and decentralised procedure in Croatia. Most common were major variations type II (52.2%) and changes under the category C.I.4 (new clinical and pharmacovigilance data) (41.5%). The major clinical variations (type II) were approved for 41 active substances/combinations of active substances, with a complete update of safety and efficacy data in many cases. According to the affected section of summary of product characteristics, more than 50% of approved requests included changes of adverse effects, warnings and precautions (sections 4.8 and 4.4) and about 30% of approved requests covered dosage, interactions and overdose information (sections 4.2, 4.5 and 4.9). During the same period, a total of 30 clinical variations was granted for 7 non-prescription centralised authorised medicinal products in Croatia, among which the majority refered to minor changes type IB (63.3%) and those classified as C.I.z (including PRAC recommendations and outcomes of PSUSA procedures). Changes of safety and efficacy data (including major changes) were made for each of the 4 active substances affected by clinical variations. According to the affected section of summary of product characteristics, 36.7% of the approved variations were related to warnings and
precautions (section 4.4), 23.3% to drug interactions (section 4.5), 20.0% to adverse reactions (section 4.8), 13.3% to pharmacokinetic properties (section 5.2) and 10.0% to pharmacodynamic properties (section 5.1). In the same period, a total of 28 clinical variations were granted for 23 non-prescription herbal medicines. Highest frequency was observed for minor type IB variations (46.4%) and those classified as C.I.z (89.3%). Out of these, only 9 had impact on the content of clinical data and were related to the harmonisation with adopted EU herbal monograph or with new clinical data. All clinical sections are covered by these clinical variations.
The overview of safety and efficacy joint assessment procedures in the European Union completed during the same period and related recommendations for product information published on the EMA's and other competent authorities' websites were carried out. Results relevant to non-prescription medicines in Croatia are shown in the table below.
The results confirm the significant impact of the introduction of new pharmacovigilance legislation on the rapid acquisition of new information on safety and efficacy of non-prescription medicinal products and its greater scope. Direct consequence represent the higher number of granted safety and efficacy
variations of marketing authorizations for this group of medicines and the larger number of requests for their implementation into the package leaflet.
Conclusions
For the correct use of non-prescription medicinal products, it is essential that patients /users read carefully the attached package leaflet before use, and (that) the pharmacists provide expert advice in accordance with valid product information issued by the competent authority.
Given that more strict regulatory requirements for drug monitoring resulting in increased dynamics of new information on the safety and efficacy of non-prescription medicinal products, pharmacists and all healthcare professionals who have an advisory role in selection and use of medicinal products intended for self-medication, are obligated to educate themselves continuously and keep up with the amendments of these products information.
The usage of the HALMED’s Medicinal Products Database in daily pharmacy practice raises the quality of pharmacy service and contributes to the safe and effective use of medicinal products not subjected to medical prescription.
The cooperation between marketing authorisation holders and the competent authorities is necessary in order to provide accurate instructions on non-prescription medicinal products use to the patients/users and to ensure the timely implementation of new safety and efficacy findings into the package leaflet attached to packaging. |