Title Obilježja atmosfere tijekom transporta saharskog pijeska nad Jadranom
Title (english) Characteristics of the atmosphere during Saharan dust transport over the Adriatic
Author Boris Mifka
Mentor Maja Telišman Prtenjak (mentor)
Mentor Darko Mekterović (komentor)
Committee member Zvjezdana Bencetić-Klaić (predsjednik povjerenstva)
Committee member Amela Jeričević (član povjerenstva)
Committee member Gordana Pehnec (član povjerenstva)
Granter University of Zagreb Faculty of Science (Department of Geophysics) Zagreb
Defense date and country 2023-07-10, Croatia
Scientific / art field, discipline and subdiscipline NATURAL SCIENCES Geophysics Meteorology and Climatology
Universal decimal classification (UDC ) 55 - Geology. Meteorology. Hydrology
Abstract Mineralna prašina, kao jedan od najrasprostranjenijih tipova aerosola iznimno je važan čimbenik u procjenama klimatskih promjena. Ona utječe na atmosfersko zračenje, formiranje oblaka, a prilikom taloženja prenosi mikronutrijente kako kopnenim tako i oceanskim ekosustavima. Saharska pustinja jedan je od glavnih globalnih izvora prašine koja putem atmosferskog transporta ima utjecaj na Sredozemlje, uključujući i Jadran. Atmosfersko taloženje mineralne prašine igra važnu ulogu u opskrbi mora hranjivim tvarima. U ovom istraživanju po prvi put izrađena je klimatološka analiza taloženja prašine na području Jadranskog mora na temelju podataka reanalize MERRA-2 za razdoblje 1989–2019. Ustanovljeno je da godišnji hod ima bimodalnu strukturu s jačim maksimumom u proljeće i slabijim u jesen pri čemu se pokazalo da je mokro taloženje dominantan proces, a žarišta su duž crnogorske obale i u blizini Otranta. Korištenjem metode empirijskih ortogonalnih funkcija (EOF) izdvojeno je osam sinoptičkih situacija s obzirom na prva tri moda i pripadne faze. One su analizirane u odnosu na prostornu varijabilnost optičke debljine aerosola (AOD) i taloženje prašine u Jadranu. Pripadni vremenski nizovi koeficijenata za svaki mod daju kvalitativno objašnjenje bimodalnosti godišnjeg hoda taloženja s obzirom na sinoptičke situacije za koje se ustanovilo da imaju najznačajniji utjecaj na ovaj proces. U ovom interdisciplinarnom istraživanju opažena je i visoka razina zasićenosti kisikom u Rogozničkom jezeru što je indikacija biološke aktivnosti povezane s povećanjem prisutnosti fitoplanktona nakon izdvojenih epizoda pojačanog atmosferskog taloženja prašine u morski sustav Rogozničkog jezera (Zmajevo oko kod Rogoznice).
Klimatološka analiza taloženja prašine na području Jadranskog mora na temelju podataka reanalize the Modern-Era Retrospective Analysis for Research and Applications, version 2 (MERRA-2) omogućila je izdvajanje ekstremnih događaja u bazu podataka. Iz baze podataka, uvažavajući iznadprosječne koncentracije PM10 izmjerene na urbanim i ruralnim prizemnim postajama za praćenje kvalitete zraka na području Jadrana, odabrane su dvije epizode koje su simulirane i detaljno istražene modelom Weather Research and Forecasting združenim s kemijskim modelom (WRF-Chem). U prvoj od ove dvije epizode dnevna vrijednost koncentracije PM10 izmjerena 27.3.2020. u Rijeci iznosila je 216 μm-3, a satne vrijednosti diljem Hrvatske dosezale su vrijednosti i do 400 μm-3. Analiza sinoptičke situacije, putanja unazad modela Hybrid Single-Particle Lagrangian Integrated Trajectory (HYSPLIT), produkata AOD-a iz reanalize MERRA-2 i simulacije WRF-Chem ukazuje na advekciju prašine iz područja istočno od Kaspijskog jezera. Advekcija se odvijala do visine ~ 2 km nad tlom s izvorom na širem području isušenog Aralskog jezera. Međutim, kemijska i morfološka analiza lebdećih čestica ukazala je i na prisutnost prašine iz područja Sahare što se može pripisati utjecaju ciklone Sharav prisutne u Sredozemlju koja je prethodila advekciji prašine s istoka. Druga simulirana epizoda odnosi se na utjecaj visinske doline, što je karakteristična pojava za jesen pri čemu je donos prašine zahvatio sjeverno područje Jadrana.
Abstract (english) EXTENDED ABSTRACT – pp. iii – xii
Keywords
pustinjska prašina
klimatologija taloženja prašine
EOF
Jadransko more
biološka proizvodnja
Rogozničko jezero
Aralsko more
WRF-Chem
Keywords (english)
Desert dust
Dust deposition climatology
EOF
Adriatic Sea
biological production
Rogoznica lake
Aral Sea
WRF-Chem
Language croatian
URN:NBN urn:nbn:hr:217:721241
Promotion 2023
Study programme Title: Physics Study programme type: university Study level: postgraduate Academic / professional title: doktor/doktorica znanosti, područje prirodnih znanosti, polje fizika (doktor/doktorica znanosti, područje prirodnih znanosti, polje fizika)
Type of resource Text
Extent 153 str. ; 30 cm
File origin Born digital
Access conditions Open access
Terms of use
Public note Istraživanje je provedeno u suradnji s HRZZ projektom "Rogozničko morsko jezero kao model odziva ekosustava na promjene u okolišu" (IP-2018-01-1717, MARRES, voditeljica dr. sc. Irena Ciglenečki-Jušić) i uz financijsku potporu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Rijeci (projekt uniri-prirod-18-23).
Created on 2023-09-28 10:29:09