Abstract | Prema Samuelu Huntingtonu „identitet je proizvod samosvijesti da se ja ili mi kao entitet možemo razlikovati od tebe ili mi od vas.“
Samuel Huntington smatra da postoje različiti izvori identiteta, kao što su pripisivi, teritorijalni, politički, ekonomski, društveni i kulturni. Izvore kulturnog identiteta čine: pleme, narodnost, jezik i civilizacija.
Nakon završetka Hladnog rata, dolazi do podjele svijeta na temelju kulture, jer se pojedinci, te širi entiteti počinju grupirati prema zajedničkim kulturnim vrijednostima, religiji i institucijama, ističe se zajedničko sa sličnima, te različitost drugih. Kulturu prema Huntingtonu čine jezik, sudovi o dobru i zlu, vjera, političke vrijednosti, te izvanjske manifestacije tako shvaćenih vrijednosti. Civilizacije čine najšire zajednice povezane sa zajedničkom kulturom te razlikuje 8 civilizacija danas u svijetu: Zapad, Pravoslavna, Islam, Latinoamerička, Kineska, Japanska, Hinduska, te eventualno Afrička. Budući da Huntington smatra kako su sukobi između civilizacija najizgledniji između muslimana i njihovih susjeda, a na svjetskoj razini između Zapada i ostalih, naročito Islama i azijskih zemalja , a s obzirom na aktualna događanja u svjetskoj politici nastojat ću prikazati temeljne vrijednosti Zapada i Islama, jer se čini da su zbog terorističkih napada, ofenzive na Afganistan i Irak kao da se događaju sukobi civilizacija, no ne smatram da takvi jesu niti da se događaju zbog vjere kao temeljne odrednice kulture, već zbog prevlasti u svijetu u kojem je Zapad dugo dominirao kao najrazvijenije društvo zbog industrijalizacije i modernizacije, te da sukobi proizlaze iz klasičnih razloga ratovanja.
Karakteristične odrednice Zapada su da poštuje klasično naslijeđe Rima i Grčke, sekularnost, zapadno kršćanstvo, liberalna demokracija i pravna država.
Temeljne odrednice kulture Islama su pripadnost plemenu, vjera, te ummah, kao zajednica vjernika.
Zbog različitosti u kulturi i pogrešnog dojma kojeg ostavljaju militantni ekstremisti, te slika koju daju mediji da je Islam ratoborna religija, danas u Europi i svijetu je izražena pojava islamofobije kao straha i mržnje od pripadnika Islama. Odgovor društva bi trebala biti tolerancija, učenje o drugima i razumijevanje i poštovanje različitosti. |