Abstract | U ovom radu opisuju se značajke svakog pojedinog osnovnog načela upravnog postupka i njihova važnost u provedbi upravnog postupka. Svrha upravnog postupka u rješavanju konkretne upravne stvari je ostvarivanje materijalne istine i postizanje odgovarajuće zaštite prava i interesa stranaka, ali istodobno i općedruštvenih interesa. Ova se svrha postiže primjenom osnovnih načela upravnog postupka od strane javnopravnih tijela. Pravilna primjena i razumijevanje načela upravnog postupka posebice je značajna pri tumačenju odredaba ZUP-a, popunjavanju pravnih praznina, a poglavito pri odlučivanju slobodnom ocjenom dokaza. Osnovna načela upravnog postupka sadržana su u svim njegovim institutima i procesnim radnjama. Imajući u vidu ovu okolnost, stječe se zaključak da ova načela u cijelosti određuju sadržaj, karakter, tijek i značaj odredaba upravnog postupka. Dosljedna provedba utvrđenih načela u obavljanju poslova javnopravnih tijela u dovoljnoj mjeri jamči zakonito i svrsishodno postupanje, čime se štite prava i interesi građana i drugih subjekata, čija su prava i obveze predmet odlučivanja u upravnom postupku. Funkcija službenika koji u javnopravnim tijelima provode upravni postupak prvenstveno podrazumijeva potrebu osiguravanja poštovanja temeljnih načela zaštite prava stranaka u postupku, ispravnu primjenu materijalnog i postupovnog prava u konkretnom slučaju te brigu o javnom interesu.
Posebnu poteškoću u nadzoru nad primjenom načela razmjernosti čini okolnost što niti javnopravna tijela, niti sudska praksa nemaju ujednačene kriterije za njihovu primjenu. Stoga postoji bojazan da će njihova primjena i ubuduće izazivati znatne poteškoće i brojne dvojbe.
Međutim, tijela javne uprave moraju, rješavajući upravne stvari, postići i uskladiti postupovne težnje koje su često potpuno oprečne - poput težnje za ostvarenjem načela ekonomičnosti postupka i težnje za utvrđivanjem materijalne istine. Također, pridržavajući se dužnosti prema kojoj su javnopravna tijela dužna postupke okončati u zakonski utvrđenim rokovima, postizanje svih naznačenih ciljeva time postaje dodatno otežano. Uspješnost primjene načela upravnog postupka u najvećoj mjeri ovisi o osposobljenosti javnih službenika za njihovu primjenu i o njihovom stručnom, objektivnom i učinkovitom radu u zaštiti prava građana, ali i općeg interesa. Stoga je preduvjet kvalitetnog postupanja javnopravnog tijela sustavna edukacija javnih službenika, posebice onih koji obavljaju vodeće dužnosti u javnopravnim tijelima te službenika koji će voditi upravne postupke. Općenito, provedenom analizom stječe se općenit zaključak da su načela upravnog postupka određena dovoljno jasnim, nedvosmislenim i potpunim pravnim normama ZUP-a, čime je u dovoljnoj mjeri zajamčeno ostvarivanje pravne sigurnosti i vladavine prava. Ocjenjuje se da ova načela čine sređen, dosljedno i logično međusobno povezan i sustavan skup pravila koji je fokusiran na osiguranje pravilne primjene materijalno-pravnih propisa u postupanju javnopravanih tijela u upravnom postupku, pružajući strankama adekvatnu zaštitu njihovih prava i interesa, kao i zaštitu javnog interesa. Također, ocjenjuje se da svojom kvalitetnom uređenošću uvelike doprinose vladavini prava i zakonitosti postupanja.
Načela upravnog postupka čine osnovu cjelokupnog upravnog postupka, čija je pravilna primjena osnovna pretpostavka zaštite prava i interesa stranaka. |