Abstract | Petra Radetić Barić napisala je rad pod nazivom “Fenomenologija i etiologija kriminaliteta u kibernetičkom ratovanju”. Rad je strukturiran tako da se sastoji od uvoda, pojavnih oblika kriminaliteta u kibernetičkom ratu kroz analizu povijesti pojma kibernetičkog rata, metoda kibernetičkog napada kroz studiju slučajeva, uzroka kibernetičkih napada, motiva počinitelja, profila napadača, te zaključka. Autorica ovog rada se odlučila za ovu temu, jer smatra da Republika Hrvatska zaostaje u osobnoj zaštiti protiv cyber napada, da je sama tema premalo zastupljena u radovima pravnika, a pogotovo premalo prisutna u svijesti građana, koji olako shvaćaju cyber prostor i nisu svjesni njegovih opasnosti.
U uvodu autorica pojašnjava pojam kibernetičkog ratovanja, uspoređujući ga s tradicionalnim ratom, te pravi razliku između pojmova kibernetičkog ratovanja, napada i kriminala. Nakon uvoda u temu, u drugom poglavlju kroz studiju primjera razrađuju se metode kibernetičkog napada: kibernetička sabotaža i kibernetička špijunaža. Slijede najpoznatiji slučajevi iz prakse, koji su navedeni kronološkim redoslijedom. Izabrani su iz razloga što autorica smatra da su izazvali najsnažniju reakciju javnosti, te upozorili svijet na moćne razmjere kibernetičkog napada. Treće poglavlje objašnjava etiologiju kibernetičkog napada; koji je kriminološki aspekt motiva i razloga napada, uz povijesni primjer Hladnog rata ili trenutnih razloga sukoba, kao što je borba SAD-a i Rusije za ekonomsku prevlast ili pak muslimanska ideologija koju žele proširiti svijetom. Na samom kraju rada, opisan profil napadača, način na koji ga sile zakona prepoznaju i sprječavaju u daljnjim napadima. Detaljno je objašnjena podjela hakera napadača i njihov psihofizički profil.
Na samom kraju rada nalazi se zaključak u kojem je naglašeno kako je pitanje vremena kada će doći do čistog kibernetičkog sukoba, tj. rata, te pokušaj autorice da naglasi nespremnost naše države, ali i većine naroda na napade velikih sila, te na ulogu koju će njihovi međusobni sukobi imati na manje države. |