Abstract | Rad se prvenstveno bavi pitanjima vezanim uz amaterske sportske klubove kao udruge za natjecanje. Pri tome prati zakonodavčev pristup i to uglavnom Zakon o udrugama i Zakon o sportu kao lex specialis. Radi lakšeg razumijevanja materije te ukazivanja na pozitivne i negativne strane uzeti su i analizirani statuti četiri različita sportska kluba. Osim posebnostima sportskih klubova u odnosu na obične udruge građana, rad se bavi i problemima vezanim uz amaterizam i profesionalizam u sportu. Središnja uloga je posvećena članstvu, tijelima i rješavanju sporova odnosno, onim posebnostima koje distanciraju i razlikuju sportski klub od obične udruge. U svakom djelu rada nastojalo se prikazati posebnosti sportskih klubova i uputiti na način kako bi trebalo postupiti radi sprječavanja eventualnih problema. Na mjestima gdje je bilo moguće ili potrebno nalaze se primjeri mogućih situacija koje mogu nastati iz loše pripreme osnivača i nedovoljno razređenog statuta.
Potrebno je naglasiti da osnivači prilikom osnivanja sportskog kluba-udruge za natjecanje moraju ili bi morali biti upoznati sa svim radnjama koje je potrebno poduzeti prije, tijekom i nakon osnivanja kluba. Osim toga, moraju uzeti u obzir posebnosti sporta radi kojeg se klub osniva, osobe koje će biti članovi, tijela koja će im biti potrebna, način riješavanja sporova te na temelju toga izraditi kvalitetan i dovoljno jasan statut.
Sport je postao vrlo važan i nezaobilazan element modernog doba. Iako kroz medije pratimo uglavnom profesionalni sport i dalje u najvećoj mjeri amaterski sport igra glavnu ulogu. Amaterski sportski klub je u većini slučajeva organiziran kao udruga za natjecanje. To proizlazi iz činjenice da se sudjelovanje na natjecanjima i ostvareni rezultati mogu iskoristiti kao temelj za dobivanje financijskih sredstava od nadležnih tijela. Zbog brojnosti klubova, osoba koje su uključene u njihov rad, sportaša, financija i ostalih pitanja, to područje ne smije nikako biti zanemareno. Iako je dosta pitanja riješeno zakonskim normama, izostanak kontrole od strane vlasti i nedovoljna informiranost osnivača i članova, odnosno namjerno zaobilaženje propisa, dovodi do plodnog tla za razvoj protuzakonitih aktivnosti. Osnivači imaju pravnu i moralnu odgovornost da prije osnivanja kluba na pažljiv i odgovoran način razmotre sva važna pitanja te sukladno tome sastave statut i donesu odluku o osnivanju sportskog kluba kao udruge za natjecanje, ali time njihov zadatak ne završava. Dužni su kroz cijelo vrijeme postojanja sportskog kluba unaprijeđivati, usavršavati i prilagođavati statut prema potrebama kluba i njegovih članova. |