Abstract | Ovim radom predstavlja se i sagledava aktualno stanje u Hrvatskoj u pogledu službeničkog zakonodavstva kao i utjecaj nekih globalnih trendova u području upravljanja ljudskim potencijalima u našoj zemlji. Prije samog izlaganja i detaljiziranja pojma „ normalizacija “, objasnit će se kako se mijenjao status javnih službenika kroz povijest kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu, koji su temeljni faktori primanja, nagrađivanja i napredovanja službenika u Hrvatskoj, zašto je važna primjena merit načela, koje su glavne svrhe ocjenjivanja te kako se nastoji promovirati izjednačivanje, učenje i natjecanje između javnog i privatnog sektora.
Doktrina novog javnog menadžmenta, nastala krajem 1970-ih u Velikoj Britaniji s idejom uvođenja tržišnih načela i metoda rada privatnog sektora u javnu upravu, značajno je utjecala na mijenjanje strukture tradicionalnih službeničkih sustava. Tako se zapravo i uočava pojava normalizacije na koju je i stavljen naglasak u ovom radu te trend približavanja službeničkog i radno- pravnog statusa i čak i na europskom kontinentu i u Hrvatskoj, iako još uvijek u mnogo manjoj mjeri nego u anglosaksonskim zemljama.
Nadalje, objasnit će se važnost reformiranja službeničkog zakonodavstva u skladu s europskim standardima što je primarni i temeljni korak ka modernizaciji i europeizaciji same javne uprave. Potrebno je provesti niz mjera na normativnoj, strategijsko – organizacijskoj, tehničkoj te personalnoj razini upravo zbog tih nedostataka, nesuglasja i manjkavosti koji se odnose na depolitizirane službenike, profesionalizam, adekvatni službenički sustav, etiku i integritet javnih službenika te njihovo obrazovanje i usavršavanje. |