Abstract | Instituciji pučkog pravobranitelja danas je dodijeljena jedna od najvažnijih uloga u cjelokupnoj zaštiti građana od nepravilnog postupanja uprave i općenito ljudskih prava. Od njezinog uspostavljanja početkom 19. stoljeća u Švedskoj, prošla je razne adaptacije ovisno o pravnim i političkim sustavima, kao i društvenim okolnostima u kojima je djelovala.
Pučki je pravobranitelj u Republici Hrvatskoj uspostavljen Ustavom iz 1990. godine i člankom 93. definiran kao opunomoćenik Hrvatskoga sabora koji štiti ustavna i zakonska prava građana u postupku pred državnom upravom i tijelima koja imaju javne ovlasti. Osim Ustavom, djelovanje mu je detaljnije definirano Zakonom o pučkom pravobranitelju, kao i posebnim pravilnicima. U osnovi, pučki je pravobranitelj povjerenik parlamenta, načelno je uspostavljen ustavom ili zakonom, a zadaća mu je ispitivanje ugroza i povreda prava građana, nepravilnosti u radu uprave, u vezi s čim je ovlašten davati preporuke i prijedloge.
Temeljna načela postupanja pučkog pravobranitelja jesu načelo zakonitosti, načelo neovisnosti i samostalnosti te načelo pravičnosti i morala, a pojedinačne slučajeve povreda ili ugroza prava građana ispituje na temelju pritužbi građana ili na vlastitu inicijativu, pri čemu može provoditi ispitni ili skraćeni postupak. Subjekti kontrole pučkog pravobranitelja su državna tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima, te pravne i fizičke osobe u skladu s posebnim zakonima.
U svom radu pučki pravobranitelj odgovara Hrvatskom saboru, koji ga i bira na razdoblje od osam godina, a svake je godine dužan podnijeti izvješće o stanju ljudskih prava, što se smatra jednim od najvažnijih instrumenata rada te institucije. Ona se kroz svoj razvitak u Republici Hrvatskoj suočavala i još se uvijek suočava s različitim problemima, od pitanja povjerenja građana, suradnje s ostalim državnim tijelima, uvjeta rada i financijskih mogućnosti djelovanja, do svojevrsnog političkog utjecaja od strane vladajuće većine u Hrvatskom saboru. |