Abstract | Globalizacija koja je u 21. stoljeću dosegnula vrhunac čini svijet vrlo kompleksnim mjestom. U vremenu sveopće povezanosti koje trenutno živimo, zahvaljujući tehnološkim dostignućima čovječanstva, događaju se velike promjene i napredak u svim područjima života. Od kulture, obrazovanja, sporta i znanosti do socijalnih odnosa, ekonomije i gospodarstva, došlo je u relativno kratkom periodu do ozbiljnih modifikacija. Eksponencijalni rast udjela tehnologije, umjetne inteligencije i interneta u svakodnevnom životu dovodi nas i do rasta konkurencije, ali i obujma komunikacije između svih subjekata i entiteta. Razvoj međunarodnih odnosa u kojem se ističe sve veća isprepletenost društava, raznih zajednica, međunarodnih organizacija i država te status njihovih prava i obaveza zahtijeva i prilagodbu međunarodnog prava kako bi se izbjegla sve češća mogućnost konfliktnih situacija, sporova, različitih stavova subjekata međunarodnog prava.
Države su subjekti međunarodnog prava među kojima je uvijek dolazilo do sporova. Ti sporovi mogu biti pravne ili političke prirode, a može im se pristupiti na različite načine. Uporaba sile isključena je i zabranjena pravilima međunarodnog prava, a države su obvezne sporove rješavati sporazumno, mirnim putem.
Za takav modus rješavanja sporova međunarodna zajednica je uspostavila potrebne mehanizme i procedure s ciljem očuvanja međunarodnog mira i sigurnosti. Ova vrsta pristupa problemima je korisna za subjekte uključene u spor, a također i za cijelu međunarodnu zajednicu. Trenutno svjedočimo ratnom sukobu između Ruske Federacije i Ukrajine, odnosno ruskoj agresiji koja ostavlja teške posljedice za obje uključene strane, a ,nažalost, i puno šire. Od ljudskih žrtava, razaranja i humanitarne katastrofe pa sve do ekonomskih sankcija i dugoročnih rezultata koje će one polučiti. Događaju se tektonski poremećaji u međunarodnim odnosima, a međunarodno pravo se ignorira ili potpuno maliciozno interpretira. Kako bi se takav scenarij u međunarodnim sporovima izbjegao, bitno je naglasiti važnost poštivanja i tumačenja međunarodnog prava bona fides te ključnu ulogu svih sredstava mirnog rješavanja međunarodnih sporova, koje međunarodno pravo nudi subjektima. |