Abstract | Na temelju svih izvedenih proračuna, dobivaju se podaci koji su potrebni za odabir opreme za sustav grijanja, hlađenja, te pripreme potrošne tople vode. Izrađeni projekt u skladu je sa svim važećim normama i pravilnicima.
Početna investicija za generatore topline i ogrijevna, odnosno rashladna tijela, za ovaj projekt je nešto veća u odnosu na standardne oblike grijanja i hlađenja (npr. radijatorsko grijanje, hlađenje klima uređajem). Međutim, dizalice topline i kondenzacijski kotlovi, putem subvencija fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, mogu se dobiti po povoljnijoj cijeni. Dugoročno gledano, ti generatori topline isplatit će se, dizalica topline zbog male potrošnje električne energije, a kondenzacijski kotao zbog vrlo visokog stupnja učinkovitosti. Iz čega zaključujem da su za ovakav sustav investicijski troškovi veći, no pogonski troškovi manji u odnosu na standardan oblik grijanja i hlađenja. Osim toga ovi generatori topline imaju manju emisiju CO2, za razliku od običnih kotlova, peći, itd., što smatram vrlo važnim čimbenikom u današnje vrijeme.
Grijanje podnim panelima pruža maksimalan komfor, iz razloga što je u zoni stopala viša temperatura, za razliku od zone glave, gdje je temperatura niža. Što se tiče ventilokonvektora, kao njihovu najveću prednost i za grijanje i za hlađenje smatram vrlo brzu izmjenu zraka odnosno topline.
Pretpostavljam da će se u skoroj budućnosti sve više početi koristiti ovakvi sustavi za grijanje i hlađenje, ono što zasad to sputava jesu investicijski troškovi. Međutim na tržištu je sve više proizvođača opreme, te smatram da će to uzrokovati smanjenje cijena. Smanjenje cijena, zajedno sa subvencijama, smanjit će investicijske troškove, te bi se mogla dogoditi ekspanzija korištenja ovakvih sustava. Time bismo smanjili emisiju CO2 i potrošnju energije, te uvelike povećali sam komfor željene temperature čovjekove okoline. |