Abstract | CILJ ISTRAžlVANJA: Istraživanje moguće regulacijske uloge IL-16, IL-17, i IL-18 u trudnoći utvrđivanjem njihove ekspresije na fetoplacentnoj površini miša tijekom implantacijskog razdoblja u singeničnim i alogeničnim (normalnim i resorptivnim) kombinacijama križanja.
MATERIJALI I METODE: Korišteni su uzorci tkiva fetoplacentne jedinice BALB/c i CBA/J ženki miša. Ekspresija IL-16, IL-17 i IL-18 utvrđena je imunohistokemijski, dok su razine IL-17 i IL-18 u supernatantu kultiviranih stanica decidua i placenta kvantificirane ELISA imunoenzimatskom metodom. lmunocitokemijskom metodom, pomoću dolichos biflorus (OBA) lektina, specifično smo obilježili uterine NK stanice (uNK). Ekspresiju glasničke RNA za IL-16 utvrdili smo semikvantitativno lančanom reakcijom polimeraze (PCR), dok smo ekspresiju glasničke RNA za IL-18 kvantificirali PCR reakcijom u realnom vremenu (RT-PCR), korištenjem LightCyc/er sustava.
REZULTATI: Korištenjem imunohistokemijskih metoda utvrđena je slaba ekspresija IL-16 i IL-17 te jaka ekspresija IL-18, u decidualiziranoj stromi uterusa tijekom implantacijskog razdoblja trudnoće. Tijekom 9,5-10,5 dana trudnoće, na implantacijskom mjestu (decidua basalis) pronašli smo kratkotrajnu, jaku ekspresiju IL-18 u stanicama NK (uNK). Široka distribucija IL-18 u decidui tijekom implantacijskog razdoblja trudnoće , kao i kratkotrajna jaka ekspresija u uNK, ukazuje na moguću regulacijsku ulogu IL-18 tijekom rane trudnoće . Rezultati dobijeni ELISA-om pokazali su da je produkcija IL-18 bila viša u decidua nego u placenta u oba korištena modela, kao i da je razina IL-18 produkcije bila signifikantno viša u decidua i placenta CBA/J ženki križanih s BALB/c mužjacima, nego s DBA/2 mužjacima. Molekularnim metodama utvrdili smo statistički značajno veću ekspresiju glasničke RNA za IL-18 u deciduama nego u placentama u svim korištenim modelima. Osim toga razina ekspresije glasničke RNA za IL-18 bila je gotovo dvostruko viša u deciduama i signifikantno viša u placentama CBA/J ženki parenih s BALB/c mužjacima nego s DBA/2 mužjacima, tijekom implantacijskog razdoblja trudnoće. Molekularnim metodama smo utvrdili i slabu ekspresiju glasničke RNA za IL-16.
ZAKLJUČAK: Niska razina ekspresije IL-16 i IL-17 ukazuje da oni ne utječu bitnije na proces implantacije u miša. Dvije neovisne metode (ELISA i RT-PCR) kojima smo utvrdili ekspresiju IL- 18 glasničke RNA i bjelančevine, pokazale su da je ekspresija bila statistički značajno veća u decidua i placenta CBA/J ženki parenih s BALB/c mužjacima. Time rezultati rada pridonose novim spoznajama o mogućnosti da IL-18 pokazuje učinak Th-1 , kao i Th-2 citokina tijekom normalne trudnoće. |