Abstract | Cilj istraživanja. Odrediti srednju vrijednost volumenske gustoće i apsolutnog volumena horionskih resica u terminskim posteljicama zdravih trudnica, te potom prikazati odnos vrijednosti eritrocita, hemoglobina i hematokrita u prvom i trećem tromjesečju trudnoće s volumenom posteljice, volumenskom gustoćom i apsolutnim volumenom horionskih resica. Također je proučen odnos vrijednosti istih hematoloških pokazatelja s porođajnom masom i duljinom novorođenčadi. Ispitanice i metode. Grupu ispitanica čini 118 zdravih trudnica s jednoplodnom trudnoćom na terminu koje su imale uredan tijek trudnoće. Trudnice su podijeljene u četiri podskupine (G1 ,G2,G3,G4) na temelju vrijednosti hematoloških pokazatelja tijekom trudnoće i ovisno o uzimanju preparata željeza. Uzorci posteljičnog tkiva su pripremljeni za histokemijsko bojenje na stanični enzim - alfa glicerofosfat dehidrogenazu i koenzim - reducirani nikotinamid-dinukleotid. Na obojenim uzorcima tkiva je učinjena stereološko - morfometrijska analiza kompjuterskim sustavom za obradu mikroskopske slike. Stereometrijska mjerenja su učinjena na 5 vidnih polja u svakom uzorku, dakle ukupno na 590 vidnih polja. Izračunata je volumenska gustoća horionskih resica i apsolutni volumen horionskih resica u svakoj posteljici.
Rezultati. Srednja vrijednost volumenske gustoće horionskih resica iznosi 0,57, a apsolutnog volumena horionskih resica 237,077 cm3. U trudnica s normalnim nalazima hematoloških pokazatelja tijekom trudnoće, postoji značajna pozitivna korelacija između tih pokazatelja određenih histomorfometrijskih osobitosti posteljice, ali ne postoji korelacija s porođajnom masom i duljinom ploda. Anemija u trudnoći dovodi do značajnog smanjenja apsolutnog volumena horionskih resica, uz veću porođajnu masu i duljinu novorođenčadi. U trudnica u kojih je uz terapiju željezom došlo do nefiziološkog porasta vrijednosti hematoloških pokazatelja u trećem tromjesečju, volumenska gustoća horionskih resica značajno je niža. Iste trudnice imaju značajno manji i apsolutni volumen horionskih resica, koji korelira s manjom porođajnom masom i duljinom novorođenčadi.
Zaključak. U podskupinama trudnica posteljice se značajno razlikuju prema histomorfometrijskim osobitostima. Utvrđene vrijednosti volumenske gustoće i apsolutnog volumena horionskih resica su doprinos bazičnim saznanjima o posteljici i mogu se koristiti kao ishodište za daljnja istraživanja patoloških promjena posteljičnog tkiva. Postoji pojava povećanja volumenske gustoće i apsolutnog volumena horionskih resica, koja je udružena sa sniženjem vrijednosti osnovnih hematoloških pokazatelja u trećem tromjesečju trudnoće. Suprotno, smanjenje volumenske gustoće i apsolutnog volumena horionskih resica udruženo je s povećanjem vrijednosti hematoloških pokazatelja u trećem tromjesečju trudnoće. |