Abstract | Predmet znanstveno-aplikativnog istraživanja ove doktorske disertacije ogleda se kroz budžetiranje kapitala s posebnim naglaskom na primjenu odgovarajućeg modela i metodologije za prepoznavanje i odabir realno profitabilne investicijske mogućnosti korporacije kao njene strateške kvalitetne dugoročne poslovne odluke, uključujući pri tomu i posebne uvjete za poslovno odlučivanje, u uvjetima rizika, neizvjesnosti i neodredivosti.
Menedžment korporacije, koji ide u korak s vremenom, obuhvaća tri funkcionalna područja, a što se sve ogleda kroz osiguranje potrebnog kapitala za nesmetano odvijanje poslovne aktivnosti, zatim pravilnu alokaciju raspoloživog kapitala na alternativne potrebe u domeni investicijskih mogućnosti, te adekvatno upravljanje kapitalom korporacije. Poslovna orijentacija financijskog menadžmenta na kreiranje i održavanje poslovne vrijednosti korporacije, odnosno na veličinu i izvjesnost očekivanog novčanog toka, postavlja ispred njega opravdani zahtjev za pronalaženje adekvatnog strateškog pristupa donošenju investicijskih odluka s krajnjim ciljem maksimalizacije neto dobiti, odnosno profitabilnosti poslovanja korporacije.
Investicijska aktivnost korporacije spada ne samo u činioce uspješnog poslovanja nego i samoga razvoja korporacije. Smjer i kvaliteta investicijske aktivnosti opredjeljuje poslovnu i razvojnu orijentaciju korporacije, te nadasve i njenu tržišnu poziciju. Razlika u kvaliteti investiranja predstavlja magičnu nit koja usmjerava korporaciju prema poslovnoj uspješnost ili pak, njezinoj neuspješnosti. Dakle, to je nit poslovnog razvoja ili stagnacije korporacije.
Potreba za maksimalizacijom profita i razvojem korporacije, u direktnoj je zavisnosti od njenih investicijskih aktivnosti. Međutim, investicijske aktivnosti korporacije u direktnoj su ovisnosti o internim izvorima financiranja, odnosno rastu kvalitetnih izvora samofinanciranja korporacije slobodnih za dugoročna ulaganja, te o eksternim izvorima financiranja, odnosno o ponudi investicijskog kapitala na slobodnome tržištu kapitala. U takvim uvjetima, odnosno u uvjetima potreba prema neprekidnom poslovnom razvoju , a samim time i poslovnoj težnji prema ostvarenju što veće profitabilnosti javlja se potreba prema maksimiziranju poslovne efikasnosti ali i racionalnosti ulaganja slobodnoga investicijskoga kapitala.
Strateški razvoj suvremenih oblika korporacija, kroz razne oblike investicijskih mogućnosti, odvija se u poslovnom okruženju koji karakterizira vrlo velika dinamika u domeni poslovnih uvjeta djelovanja koje inicira znanost, suvremena tehnologija, tržište, te progres ljudskog razvoja. Vrlo velike i dinamične promjene nisu samo u poslovnom okruženju već i u samoj korporaciji. Sve to dovodi i do rasta neizvjesnosti, neodredivosti i rizika u bilo kojoj poslovnoj aktivnosti korporacije. Neravnomjeran prostorni razmještaj prirodnog bogatstva i gospodarskog razvoja izaziva i neravnomjerni razmještaj gospodarskih investicija. Intenzivni proces urbanizacije, a samim time i potreba prema zaštiti čovjekove okoline zaoštrava probleme u domeni izbora i lokacije mogućih investicijskih projekata. Prevelika i neadekvatna ulaganja raspoložive akumulacije, uz prisustvo brojnih oblika protekcionizma i neekonomskih ograničenja na tržištu roba i usluga, zatim rada i kapitala, izaziva ozbiljne poremećaje u procesima opravdanih investicijskih potreba korporacije.
Poslovna aktivnost korporacije odvija se u uvjetima vrlo složene gospodarske stvarnosti koja nudi velik izbor vrlo atraktivnih investicijskih mogućnosti s vrlo velikim pozitivnim ali i zamkama negativne poslovne stvarnosti. Dakle, u takvim uvjetima poslovanja ispred onih koji žele investirati odnosno ispred vlasnika investicijskog kapitala otvaraju se pitanja iz domene neizvjesnosti, neodredivosti i rizika poslovnoga ulaganja - u što investirati, kako investirati, kojim intenzitetom investirati , gdje investirati, kada investirati, kako osigurati potrebna investicijska sredstva, kako ostvariti željene investicijske rezultate, kako se osigurati od rizika ulaganja, i sl. Odgovoriti na ova i brojna druga pitanja zahtijeva vrlo veliko znanje iz domene investicijskih aktivnosti, zatim traži kvalitetno interdisciplinarno znanstveno istraživanje i potpune informacije o poslovnoj efikasnosti u domeni investicijske aktivnosti kako u nacionalnim tako i u svjetskim poslovnim okvirima.
Upravljanje investicijskim aktivnostima u svim uvjetima poslovanja ima poseban značaj, koji se prvenstveno odnosi na suptilni proces ciljnog investiranja, ispravnog donošenja investicijskih odluka te uspješne koordinacije i vođenja poslova oko izabrane investicijske aktivnosti. U tom poslovnom procesu korporacije su upućene da u svakoj svojoj razvojnoj fazi imaju jasnu i sigurnu investicijsku orijentaciju koja se zasniva na ispravno komponiranoj investicijskoj politici, realnom investicijskom planiranju, kvalitetnom investicijskom projektiranju, sigurnim i pravovremenim investicijskim odlukama, te kvalitetnim investicijskim ugovorima. Konačna učinkovitost uspješnog upravljanja investicijama korporacije iskazuje se kroz kontinuirano stabilno održavanje optimalnog obujma, stukture i dinamike investicijske mogućnosti.
Neophodno je istaknuti, a što je znanstveno i dokazana u ovom doktorskom radu, da menadžment korporacije treba uvažavati ekonomsko-financijski značaj donošenja ispravne investicijske odluke te koristiti odgovarajuću metodologiju za donošenje poslovnih odluka o investicijskoj mogućnosti iz razloga što ona njihovim vlasnicima determinira tržišnu vrijednost korporacije, odnosno u konačnici određuje tržišnu vrijednost njihovih uloga, čime korporacija kvantificira svoje razvojne mogućnosti i šanse . |