Abstract | Doktorska disertacija s naslovom SOCIJALNA KONVERGENCIJA NOVIH ZEMALJA
ČLANICA EUROPSKE UNIJE (EU12) - PREDUVJET EKONOMSKE I SOCIJALNE
KOHEZIJE EU sadrži 270 stranica teksta, te je rad dopunjen s dodatnim stranicama
Priloga u kojima su predstavljeni statistički prilozi te prikazi regresijske analize.
Znanstveni doprinos doktorske disertacije je višestruk, i to u:
- Prezentiranju sveobuhvatnog pregleda i analizi dosadašnjih znanstvenih spoznaja o procesima ekonomske, odnosno socio-ekonomske konvergencije na prostoru Europske unije.
- Istraživanju i prezentiranju temeljnih karakteristika europskih socijalnih sustava i njihovog utjecaja na proces socijalne konvergencije i gospodarstvo pojedinih zemalja članica, te temeljem tih spoznaja, utvrđivanju među-utjecaja socijalne konvergencije i raznih ekonomskih i neekonomskih kategorija, kao i doprinosa europskog integracijskog procesa na proces socijalne konvergencije i proces ekonomske i socijalne kohezije u Europi.
- Oblikovanju kriterijskog modela europske socijalne konvergencije, tj. utvrđivanju
kriterija praćenja i poticanja socijalne konvergencije u EU, u skladu s procesom
ekonomskog i socijalnog razvoja, ali uz uvažavanje specifičnosti nacionalnih
gospodarstava.
- Izradi modela socijalne konvergencije na primjeru novih zemalja članica EU-a, što predstavlja krucijalni doprinos rada, budući da socio-ekonomska
konvergencija s aspekta novih zemalja članica EU-a do sada nije istraživana.
- Obrazlaganju i argumentiranju čimbenika koji utječu na proces socijalne
konvergencije u EU.
- Empirijskom dokazivanju procesa konvergencije socijalnih rashoda između novih zemalja članica i EU15, pogotovo nakon ulaska tih novih članica u Uniju. Nakon „tradicionalne“ analize sigma i apsolutne beta konvergencije, opravdanost uvođenja prethodno postavljenog modela praćenja socijalne konvergencije testirana je regresijskom analizom kondicionalne beta konvergencije socijalnih rashoda uz pomoć programa GRETL, koja je dala statistički signifikantne i zadovoljavajuće rezultate.
Znanstveni nalazi i dokazane hipoteze omogućili su identifikaciju i formulaciju kriterija uspješnog vođenja procesa socijalne konvergencije, odnosno modela socijalne konvergencije usklađenog sa ciljevima ekonomskog rasta i socijalnog razvoja pojedinih zemalja, ali i cijele Europske unije. Disertacija daje solidnu podlogu i polazišta za daljnja istraživanja procesa socijalne integracije, konvergencije te kohezije u Europi. U aplikativnom smislu, doprinos je određen utvrđivanjem potrebnih reformi socijalnih i gospodarskih politika pojedinih zemalja, koje su nužna pretpostavka za učinkovito i adekvatno donošenje odluka nositelja ekonomskog i socijalnog razvoja, radi poticanja socijalne konvergencije pojedinih zemalja te ekonomske i socijalne kohezije unutar EU-a. |