Abstract | Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija djeluje u okviru Agencije za elektroničke medije još od 2005. godine. Njime upravlja sedmeročlano Vijeće za elektroničke medije kao krovno regulatorno tijelo za radijske, televizijske i internetske nakladnike.
Fond je formiran u okviru ispunjavanja kriterija za pristup Hrvatske Europskoj uniji. Njegov osnovni cilj je potaknuti proizvodnju sadržaja/programa koji će dovesti do pozitivnih promjena u informiranosti, educiranosti i kulturnom razvoju pojedinca i zajednice, ali unatrag nekoliko godina postaje bitan i za opću održivost lokalnih medija.
Sredstva Fonda od 2010. godine smatraju se državnom potporom i dodjeljuju se javnim natječajem (najmanje jednom godišnje) koji se raspisuje odlukom Vijeća za elektroničke medije. Dodjeljivanje sredstava Fonda utvrđeno je Zakonom o elektroničkim medijima (NN 153/09, 84/11, 136/2013), odnosno Pravilnikom nastalim temeljem navedenog zakona, dok je financiranje Fonda osigurano Zakonom o elektroničkim medijima i Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji te iznosi 3% prihoda od RTV pristojbe, što godišnje iznosi oko 30 do 40 milijuna kuna.
Pravilnik o Fondu za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija definira način i postupak provedbe javnoga natječaja za sufinanciranje audiovizualnih i radijskih programa te sadržaja elektroničkih publikacija. Također jasno definira omjer raspoređivanja sredstava Fonda između pojedinih vrsta korisnika sredstava, načine praćenja trošenja sredstava, ostvarenje programa/sadržaja za koje su dodijeljena, te djelokrug i način rada stručnih vrednovatelja (osoba koje se mogu angažirati za dodatnu analizu sadržaja predloženog za sredstva financirana iz Fonda).
Aktualnim Pravilnikom iz 2013. godine, uz povećan broj korisnika Fonda, mijenjaju se i omjeri za dodjelu sredstava, ali i raste broj tema.
Nakon što je odobrilo sredstva iz Fonda, Vijeće nastavlja različitim metodama nadzora pratiti trošenje tih sredstava i ostvarivanje sadržaja/programa za koje su sredstva dodijeljena.
Ukoliko Vijeće pri nadzoru utvrdi da korisnik sredstava Fonda, ne koristi odobrena sredstva prema odredbama Pravilnika ili ne proizvodi ugovoreni sadržaj/program, ono može narediti povrat sredstava Fonda i to uvećan za kamate.
Bez obzira na veću ili manju zainteresiranost nakladnika i publike za sadržaje/programe sufinancirane iz Fonda, Fond neosporno ima veliku ulogu, ne samo nakladnicima u održavanju lokalnih medija, već i slušateljima/gledateljima kojima omogućuje konzumaciju velikog broja različitih sadržaja/programa kojih bi bez sredstava Fonda bilo puno manje.
Tehnologija za proizvodnju sadržaja/programa iz dana u dan mijenja se i napreduje. Bez obzira na pojačane metode nadzora nad sredstvima i sadržajem financiranim iz Fonda, teško je ne pomisliti da sve nove metode nadzora nisu već danas zastarjele i da će vrlo skoro trebati promjenu. |