Abstract | Malapsorpcijski sindrom je nedovoljna apsorpcija hranjivih tvari u crijevu. Uzrokuje prekomjerno izlučivanje masti stolicom, manjak hranjivih tvari te gastrointestinalne simptome. Kliničkom slikom dominiraju obilne stolice i simptomi pothranjenosti koji se postupno razvijaju zbog prevelikog gubitka hranjivih tvari i energije. Najčešći uzrok je glutenska enteropatija, no bolesti, kao što su, cistična fibroza, sindrom kratkog crijeva, neke bolesti jetre i gušterače također su uzrok malapsorpcije.
Glutenska enteropatija je kronična bolest tankog crijeva zbog trajne nepodnošljivosti glutena, a klinički je obilježena malapsorpcijom i atrofijom crijevnih resica. Ako izuzmemo gluten iz prehrane dolazi do potpune remisije i poboljšanja bolesti a ponovnom konzumacijom glutena izaziva se recidiv bolesti. Potrebno je izbjegavati svu hranu koja sadrži pšenicu, raž, ječam, zob i njihove derivate. U liječenju je najvažnija te najučinkovitija doživotna bezglutenska dijeta.
Cistična fibroza je autosomno-recesivno nasljedna bolest, zahvaća mnoge organe, uključujući pankreas i crijevo. Kronična insuficijencija pankreasa očituje se gotovo od prvih dana bolesti. Već pri rođenju dokazuju slučajevi mekonijskog ileusa. Očituje se maldigestijom te sekundarnom malapsorpcijom, steatorejom i povećanim gubitkom dušičnih spojeva stolicom, obilne, kašaste, masne i jako smrdljive stolice. U starije djece sve češća je pojava bilijarne ciroze s razvojem portalne hipertenzije i varikozitetima jednjaka.
Sindrom kratkog crijeva se očituje malapsorpcijom koja je posljedica opsežne resekcije crijeva. Simptomi ovise o dužini i funkciji preostalog dijela tankog crijeva.
Određene bolesti jetre, koje ću spomenuti u radu, također su uzrok malapsorpcije, od toga i metaboličke bolesti jetre. Od bolesti gušterače to je kronični pankreatitis.
Važna je uloga medicinske sestre u zdravstvenoj njezi, u prepoznavanju znakova i simptoma bolesti, pripremanju i zbrinjavanju djeteta prije, za vrijeme i nakon specifičnih pretraga, edukaciji i liječenju, spriječavanju komplikacija te najvažnije poboljšanju kvalitete života. |