Abstract | Žanr je svakako jedan od faktora koji utječe na opredijeljenost publike za određenu medijsku platformu ili medij uopće. Na prvi je pogled teško točno detektirati žanr pa tako velik dio medijske publike većinu tekstova uspoređuje s vijestima ili člancima, a videozapise, odnosno snimljene materijale koji se prilažu kao oprema tekstu ili emitiraju na televiziji – poistovjećuju s reportažom. Iako je publici vjerojatno najvažniji sadržaj koji čitaju, gledaju ili slušaju, u novinarskoj struci to je nešto drugačije. Kako bi profesionalno novinarstvo opstalo ili preživjelo neprofesionalne izazove digitalnoga doba, vrlo je važno voditi računa o tzv. „zlatnim pravilima“ žanra, uz dakako neophodnu prilagodbu određenoj medijskoj platformi.
Ovaj završni rad bavi se različitim aspektima ove teme – u rasponu od teorijskoga određenja žanra (definiranja reportaže, njezinih obilježja i podvrsta te pozicioniranja i značaja na različitim medijskim platformama) do istraživačkoga, odnosno praktičnoga dijela (koji se temelji na dvjema snimljenim reportažama, a obuhvaća čitav proces njihova nastanka).
Kao primjer dobre novinarske prakse unutar hrvatskoga medijskog prostora može se izdvojiti istraživačka emisija Nove TV, Provjereno, koja već 13 godina emitira reportaže od društvene važnosti, a po svojemu sadržaju i kvaliteti izdvaja se od ostalih sličnih emisija. Prva snimljena reportaža posvećena je upravo emisiji Provjereno, s namjerom da u toj „priči“ novinari predstave i sebe i svoju viziju novinarstva. Druga snimljena reportaža kreirana je s istom idejom na primjeru jedne od poznatijih i slušanijih radijskih postaja, Antena Zagreb. Iako se ovi mediji na prvi pogled u potpunosti razlikuju, odabrani su zato kako bi prikazali stvarnu sliku novinarstva i novinara, iz više različitih uglova. |