Abstract | Upalna crijevna bolest naziv je za idiopatsku kroničnu upalu gastrointestinalnog sustava koja se prema podjeli odnosi na Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis. Iako su te dvije bolesti opisane odvojeno, uvijek ih se promatra zajedno, jer ih označavaju rekurentne upale pojedinih segmenata probavnog sustava s vrlo raznolikim kliničkim očitovanjima i u pravilu kroničnim, ali i nepredvidivim tijekom bolesti. U radu je opisana anatomija i fiziologija probavnog sustava te tijek i nastanak bolesti. Nadalje su navedeni epidemiološki podaci, klinička slika, simptomi i komplikacije upalnih bolesti crijeva. Opisana je dijagnostika i liječenje bolesnika uz digresiju na specifičnu prehranu oboljelih. Sestrinske dijagnoze i intervencije čine najvažniji dio rada.
Upalne bolesti debeloga crijeva mogu biti akutnoga i kroničnog tijeka, a mogu ih uzrokovati različiti etiološki čimbenici koji nisu još uvijek potpuno jasni.
Crohnova bolest je kronična, upalna bolest probavnog sustava, a može zahvatiti bilo koji dio probavnog sustava od usne šupljine do anusa, dok je ulcerozni kolitis kronična upalna bolest crijeva čija je osnovna značajka kronični tijek s brojnim remisijama i egzacerbacijama a zahvaća ponajprije rektum.
Klinička slika, laboratorijski nalazi, endoskopski i patohistološki nalazi te radiološke metode zlatni su standardi za dijagnostiku upalnih bolesti crijeva, a liječenje se sastoji se od medikamentne, kirurške, nutritivne i simptomatske terapije. Osnovni su ciljevi liječenja kontrola upalnog procesa i nadomjestak hranidbenih gubitaka, koji mogu biti vrlo izraženi.
Uloga medicinske sestre u zbrinjavanju bolesnika s upalnim bolestima crijeva je izuzetno važna. Kao dio tima, posao medicinske sestre uključuje uzimanje kvalitetne i kompletne anamneze, definiranje sestrinskih dijagnoza te primjena sukladnih intervencija, dogovaranje ciljeva u suradnji sa bolesnikom, edukacija bolesnika te uključivanje njegove obitelji u proces zbrinjavanja. |