Abstract | Kineziološka aktivnost omogućuje veću učinkovitost u radu, unaprjeđuje se briga za zdravlje, razvijaju se osobine, sposobnosti i motorička znanja te se unaprjeđuje efikasnost rada i u različitim profesionalnim zanimanjima.
Najbolje vrijeme za pozitivan utjecaj na rast i razvoj djeteta, kao i na usvajanje pozitivnih navika, jest rano i predškolsko doba. Kineziološki programi u toj dobi omogućit će pravilan rast, razvoj i zdravlje djece.
Osnovni oblik učenja djece predstavlja igra, koja utječe na djetetov razvoj motoričkih sposobnosti, a pozitivno utječe i na aspekt socijalizacije, razvoj samopoštovanja i samopouzdanja.
Odgojitelji i roditelji imaju vrlo važnu ulogu u provođenju kinezioloških aktivnosti djece rane i predškolske dobi, a naglašena je komunikacija između roditelja i odgojitelja.
Vrste kinezioloških aktivnosti djece rane i predškolske dobi su aktivnost tjelesnog odgoja, poticajno tjelesno vježbanje, jutarnje tjelesno vježbanje, tjelesno vježbanje s roditeljima, šetnje, izleti, zimovanje, ljetovanje i sportski trening. |