Abstract | Cilj ovog rada je bio utvrditi utjecaj udjela voća i porijekla sirovine na senzorska svojstva gotovih proizvoda tj. džemova. U tu svrhu izrađene su tri recepture za džemove od jagoda od plodova iz različitih uzgojnih područja (Hrvatske, Italije i Španjolske). Na svima je provedena analiza sirovine (usitnjenih plodova jagoda tj. pulpe jagoda). Svježoj pulpi određena je pH vrijednost, ukupna kiselost te količina topljive suhe tvari. Pripremljeni džemovi su također ispitani na fizikalno-kemijske pokazatelje kvalitete te je na istima provedena senzorska analiza s ciljem utvrđivanja razlikovnosti i prihvatljivosti.
Najvišu vrijednost sadržaja topljive suhe tvari pokazale su jagode iz Hrvatske (9,13 %), dok je niža vrijednost utvrđena kod plodova iz Španjolske (7,40 %) i Italije (5,67 %). Rezultati mjerenja pH vrijednosti u uzorcima svježih plodova jagoda bili su neznatno različiti. Najviša vrijednost ukupne kiselosti utvrđena je u plodovima jagoda iz Hrvatske (0,75 %) dok je najniža u plodovima iz Italije (0,46 %).
Uzorci C (59,00 %) i F (59, 20 %) imali su neznatno niži udio topljive suhe tvari nego što je to propisano važećim Pravilnikom (min. 60 %) dok su svi ostali zadovoljili standarde važećeg Pravilnika. Najniža pH vrijednost izmjerena je u uzorku E (2,93) a najviša u uzorku A (3,29). Vrijednosti aktiviteta vode u ispitanim uzorcima džemova od jagoda kretale su se od 0,79 do 0,90. Prema rezultatima senzorske analize uzorak I je dobio odličnu najvišu ocjenu (5,0) za ukupnu prihvatljivost dok je najnižu imao uzorak F (3,4). Najniži ukupan broj bodova imao je uzorak F (17,6) dok je najviši imao uzorak I (24,3) od maksimalno 20 bodova. |