Abstract | Američki nogomet je kontaktni sport sastavljen od 11 igrača u napadu i 11 igrača u obrani. Unatoč zaštitnoj opremi do ozljede dolazi prilikom obaranja protivničkog igrača, bacanja, šutiranja, hvatanja lopte te tokom trčanja i naglih promjena smjerova. Neke od ozljeda nastaju kao prosljedica naglog udarca dok su druge ozljede rezultat ponavljajućih mikrotrauma.
Broj ozljeđenih igrača u američkom nogometu u vidljivom je padu, pogotovo na profesionalnoj razini. Sve zahvaljujući suvremenoj opremi i načinu treniranja. Iako u takvom sportu zahtjevi na organizam sportaša uvelike nadmašuju fiziološke kapacitete ljudskog organizma, ozljede su prisutne.
Ozljede koljena najčešće su ozljede u američkom nogometu, čak 50.4%. Time predstavljaju velik problem i izazov za fizioterapeuta i trenera kako bi spriječili nastanak tih ozljeda. Oporavak je često dug, jer je koljeno najveći zglob u ljudskom tijelu. Druga najčešća ozljeda je ozljeda ramena. Čak 16,9% dok su ozljede, kralježnice 11,9%, gležnja 9,1%, potresi mozga 7,4% i ozljede vrata 4,3%.
Kinesio Taping metoda sve je raširenija u svijetu sporta pa tako i u američkom nogometu. Metodu je razvio japanski kiropraktičar dr. Kenso Kase 70-ih godina. Kinesio Taping može pomoći u smanjenju boli, upale, otekline, slabosti pojedinih mišića, posturalne te proprioceptivne insuficijencije.
U ovom radu biti će prikazano kako Kinesio Taping metoda može pomoći kod specifičnih ozljeda u američkom nogometu. |