Abstract | Intelektualne poteškoće stanje je koje zahvaća sve sfere života osobe. Zbog svoje kompleksnosti i utjecaja na svakodnevne aktivnosti zahtijevaju sveobuhvatan proces rehabilitacije i skrbi. Tome u prilog govore brojni članci, knjige, pregledni radovi i istraživanja.
U ovom preglednom završnom radu intelektualne poteškoće promatrane su kroz naočale radne terapije ili još konkretnije, kroz DIR model ('Developmental, Individual-difference, Relationship-based model'), čija jezgra je floortime pristup.
Floortime, na dokazima utemeljen pristup, godinama je razvijao doktor Stanley Greenspan sa svojim suradnicima. Napisao je na desetke knjiga i preko stotinu članaka o svom radu, koje danas čitaju roditelji i stručnjaci diljem svijeta s ciljem da djeci s poteškoćama i bez njih pomognu učiti i napredovati.
Ovaj završni rad donosi prikaz intelektualnih poteškoća kroz definicije, razine oštećenja, uzroke nastanka, dijagnostičke kriterije i karakteristike osoba s ovim poteškoćama. Objašnjava važnost 6 funkcionalno emocionalnih miljokaza u kasnijem razvoju mišljenja, akademskih vještina, govora i kretanja.
Prema dobnim skupinama, od ranog djetinjstva do adolescencije razvrstani su radnoterapijska procjena, intervencija i ciljevi na kojima se temelji rad terapeuta osoba s intelektualnim poteškoćama.
Floortime pristup opisan je kroz četiri njegova cilja i glavne zadaće svakog od tih ciljeva. Svaki cilj vezan je u razvojni miljokaz koji treba biti u potpunosti savladan.
Na kraju rada opisan je prikaz slučaja na temelju opservacije i analize aktivnosti promatran u Specijalnoj bolnici za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama, Goljak. |