Abstract | Bol prati različita stanja i prirodni je mehanizam kojim naše tijelo govori da nešto nije u redu. Također prati velik broj bolesti, a sam doživljaj boli ovisi o fizičkom i psihičkom stanju pojedinca. To je neugodan osjet koji nam ometa svakodnevne aktivnosti, kvari raspoloženje, ometa koncentraciju, otežava rad i umanjuje uživanje u slobodnom vremenu.
Uvijek je subjektivna te ovisi različitim faktorima koji utječu na nju kao što su dob, spol, kultura, religija, lokacija.
Koliko je i sama bol kompleksna toliko je kompleksno i liječenje boli. Bol se najčešće liječi farmakološkim metodama (analgetici, opoidi, antidepresivi…), a važnu ulogu imaju i nefarmakološke metode (razgovor s pacijentom, psihološka potpora,TENS).
Učinkovito liječenje boli zahtijeva multidisciplinarni prisup liječenju. Multidisciplinarni pristup uključuje više različitih stručnjaka (liječnika različitih profila, ljekarnika, medicinskih sestara, kliničkih psihologa, socijalnih radnika, zdravstvenih i radnih terapeuta). Liječenje se provodi u klinikama za liječenje boli, multidisciplinarnim centrima i multidisciplinarnim klinikama za liječenje boli. U timu svi rade na zajedničkom cilju, međusobno se nadopunjuju svatko ima svoj dio odgovornosti.
Jedno od načela na kojem se temelji rad medicinske sestre je multidisciplinarni pristup rješavanju problema kroz timski rad. Medicinska sestra/tehničar čini neizostavan dio tima koji skrbi za pacijente, što od nje zahtijeva iskustvo, odgovornost te spremnost da na vrijeme reagira. Njezin zadatak je da utječe na pacijentov doživljaj, reakciju i stupanj ublažavanja boli. |