Abstract | Pet je pravila za hitnu pomoć, a to su: spašavanje, zbrinjavanje, timski rad, transport i „prvo, ne štetiti“. Medicinske sestre- medicinski tehničari su dužni pridržavati se određenih propisanih protokola, poznavati svoja ograničenja te u skladu s time i postupati u okviru svog djelokruga rada i nadležnosti. Vrijeme provedeno na mjestu intervencije mora se svesti na minimum. Spašavanje na mjestu nesreće mora biti učinkovito i brzo izvedeno.
U ovom radu biti će prikazano nekoliko stanja kod djece koja zahtijevaju intervenciju hitne medicinske službe. U uvodu su ukratko prikazani zadaci tima hitne medicinske službe te je detaljno objašnjen ABCDE pristup i naglašena je važnost uzimanja anamneze. Zatim su opisane febrilne konvulzije koje karakterizira visoka tjelesna temperatura koja zabrinjava roditelje te je to drugo najčešće hitno stanje zbog kojeg se poziva hitna medicinska služba. Anafilaktički šok je opisan uz kliničku sliku, razloge nastanka te je naveden podatak smrtnosti koju izazove ovakav oblik šoka. Navedeno je stanje opstrukcije dišnih puteva stranim tijelom koji je vrlo čest kod djece do prve tri godine života jer nemaju sposobnost razabiranja jestivih od nejestivih stvari. U potpoglavljima je navedeno stanje kada se strano tijelo nalazi u grkljanu, dušniku i dušnicama te kada dođe do bronhalne opstrukcije. Sindrom iznenadne dojenačke smrti još je jedan od poziva roditelja koji je zasigurno jedno od najtežih iskustava s kojima se susreće tim hitne medicinske službe. Nakon toga su opisane opekline, stupnjevi, vrste opekline, ali i opeklinski šok u posebnom potpoglavlju. Prikazano je otrovanje raznim lijekovima, kućnim kemikalijama i ugljik-monoksidom. Za vrijeme ljetnih mjeseci tim hitne medicinske službe često izlazi na teren zbog utapanja djeteta u moru ili vodi (bazeni, jezera i sl.). Prikazani su padovi kao jedni od najčešćih uzorka smrti u djece starije od jedne godine. Na samom kraju se navode ujedi i ugrizi ranih kukaca i životinja koji također zahtijevaju kvaliletno zbrinjavanje svakog djeteta.
Uz sva prethodno navedena stanja opisane su i hitne intervencije, odnosno dužnosti i zadaci tima hitne medicinske službe, uz reanimacijske postupke i liječenje. Svi zdravstveni djelatnici, a pogotovo oni u zavodu za hitnu medicinu, moraju biti upoznati sa naprednim i osnovnim održavanjem života djeteta. |