Abstract | Cilj ovog rada bit će ispitati odnos anksioznosti i kvalitete života. Opisat će se pozitivna povezanost prisutnosti osjećaja straha i zabrinutosti s narušavanjem kvalitete života i samopoštovanja pojedinca. Predložit će se moguće intervencije radnog terapeuta te metode koje vode k unaprjeđenju kvalitete života osoba oboljelih od anksioznih poremećaja. Kvaliteta života je pojam koji se upotrebljava u mnogobrojnim strukama te se samim tim različito interpretira. No, zajednički nazivnik svima je subjektivni doživljaj i osjećaj pojedinca. Kvalitetu života opisuju raznorazni čimbenici, poput: uvjeta života, subjektivnog zadovoljstva, životnih mogućnosti, postojanja unutrašnjeg mira te emocije radosti. S druge strane, anksiozni poremećaji su najzastupljeniji od svih skupina psihijatrijskih poremećaja.
Anksioznost je stanje pojedinca određeno prekomjernim osjećajem straha i zabrinutosti koja ih obuzima. U dijagnostičkom i statičkom priručniku za mentalne poremećaje definirano je šest glavnih dijagnoza: fobije, panični poremećaj, generalizirani anksiozni poremećaj, opsesivno-kompulzivni poremećaj, posttraumatski stresni poremećaj te akutni stresni poremećaj. Kao najuspješnija metoda liječenja zdravstvene anksioznosti pokazala se kombinirana terapija koja uključuje farmakoterapiju, psihoterapiju, radnu terapiju, socioterapiju.
U poboljšanju kvalitete života osoba oboljelih od anksioznih poremećaja radno terapijska intervencija ima značajnu ulogu. Upravo je radni terapeut dio medicinskog osoblja koji ima ključnu ulogu u tretiranju prisutnih simptoma anksioznog poremećaja. Tijekom intervencije psiholoških poremećaja treba biti strpljiv i pripaziti na odgovarajuću terapiju sukladnu klijentovim mogućnostima, potrebama i željama. Rad radnog terapeuta s anksioznim klijentima zahtjeva veliko znanje, strpljivost, poznavanje i posjedovanje određenih vještina. Potrebno je da uspije uspostaviti povjerljiv partnerski odnos s klijentom, jer terapeutov rad uključuje i edukativne metode, što klijent može prihvatiti samo od osobe u koju ima povjerenje. Terapeutska je dokumentacija u psihijatriji važna jer predstavlja jedan od krucijalnih koraka u rehabilitaciji klijenta. Krajnji cilj radne terapije je podići kvalitetu života i samostalnost klijenta na najveću moguću razinu, počevši od zadovoljavanja osnovnih potreba do onih kompleksnih.
Ovaj završni rad bit će napisan u obliku preglednog rada s prikazom suvremenih istraživačkih znanstvenih i stručnih radova iz područja kliničke i zdravstvene psihologije. |