Abstract | Poremećaji prehrane smatraju se vrlo ozbiljnim psihičkim poremećajem koji zahvaća velik broj ljudi, najčešće osobe adolescentne ili mlađe životne dobi. Kod takvih osoba javlja se nezdrav odnos s hranom, nezadovoljstvo vlastitim tjelesnim izgledom te nisko samopoštovanje. Najčešći poremećaji prehrane su: anoreksija nervoza, bulimija nervoza i kompulzivno prejedanje. Iako različiti, svima je zajedničko da zahtijevaju što ranije prepoznavanje i intervenciju.
Što se etiologije tiče, ona je multifaktorna, odnosno postoje brojni čimbenici koji se smatraju rizičnim za nastanak poremećaja prehrane. Najbitniju ulogu imaju psihološki, biološki i socijalni čimbenici. Od navedenih najčešćim se smatraju socijalni faktori, odnosno utjecaj obitelji, društva i medija koji svakodnevno nameću važnost savršenog izgleda. Kod osoba oboljelih od poremećaja prehrane izrazito su izraženi različiti simptomi. Od prisutnosti veoma niskog samopouzdanja, strogih dijeta, straha od hrane, konstantnog brojanja kalorija, ekstremnog vježbanja, iznimnog osjećaja krivnje i srama nakon obroka pa sve do izbjegavanja istog u društvu.
Također su prisutne brojne komplikacije, od nezdravih oštećenih zubi, amenoreje, bradikardije, hipotenzije i hipotermije pa sve do poremećaja ravnoteže elektrolita, slabosti, anemije i učestalih prijeloma kostiju.
Kada je riječ o liječenju, ono je zahtjevno i dugotrajno te je potreban tim stručnjaka i multidisciplinaran pristup. U procesu liječenja veliku ulogu ima medicinska sestra, čiji je cilj postići suradljiv i pozitivan odnos s oboljelima. Isto tako je iznimno važno da oboljeli imaju podršku od svoje obitelji te da i oni sudjeluju u procesu liječenja.
Vrlo je bitno da se na vrijeme prepoznaju znakovi i simptomi koji ukazuju na moguću pojavu poremećaja prehrane. Tu bitnu ulogu ima medicinska sestra kod koje je važna neprestana edukacija kojom će svoje znanje i vještine moći prenijeti na pojedinca i okolinu. Cilj samog liječenja je da osoba oboljela od poremećaja prehrane stvori realnu sliku vlastitoga tijela, da razvije zdrav odnos prema hrani i sveukupno poboljša svoje zdravlje. |