Abstract | U usporedbi s padom kognitivnih funkcija koje nastaju uslijed fiziološkog starenja, demencija je karakterizirana složenijim i progresivnim oštećenjem kognitivnih sposobnosti. Do demencije dolazi uslijed oštećenja i odumiranja neurona do čega dolazi zbog ozljeda mozga ili raznih drugih bolesti poput tumora, akutnog infarkta miokarda, sifilisa, multiple skleroze. Starija životna dob te genetska predispozicija predstavljaju najznačajnije rizične čimbenike za demenciju. Demencija uzrokuje poteškoće pamćenja, jezičnog izražavanja, pažnje, orijentacije, prosuđivanja, planiranja. Alzheimerova demencija najčešća je demencija nepoznatog uzroka, a najvažniji pokazatelj navedene demencije je oštećenje pamćenja. Demencija Lewyjevih tjelešaca često se veže uz Parkinsonovu bolest, dok se vaskularna demencija javlja kao posljedica cerebrovaskularnih bolesti. Simptomi frontotemporalne demencije često se preklapaju sa simptomima psihičkih bolesti što dovodi do težeg postavljanja dijagnoze. Najčešći tip demencije kod mladih osoba je demencija uzrokovana virusom humane imunodeficijencije.
Kako bi se utvrdio pad kognitivnih sposobnosti, potrebno je uzeti detaljnu anamnezu od bolesnika i članova obitelji. Značajnu ulogu u postavljanju dijagnoze ima provođenje mini mentalnog testa kojim se ispituju kognitivne funkcije. Magnetnom rezonancom ili kompjuteriziranom tomografijom mozga mogu se otkriti potencijalni reverzibilni strukturni poremećaji. Demencija se ne može izliječiti, međutim, mogu se ublažiti simptomi te usporiti progresija bolesti.
Zdravstvena njega bolesnika sa demencijom složena je i opsežna te se razlikuje od zdravstvene njege drugih bolesnika. Opsežnost zdravstvene njege ovisi o stupnju demencije. U početku je potrebna minimalna pomoć medicinske sestre ili obitelji. Međutim, kako demencija napreduje, tako se i povećavaju potrebe za skrbi. Prilikom pružanja zdravstvene njege potrebno je poštivati načela holističkog pristupa te bolesnika sagledati kao cjelovitu osobu, a ne kao dijagnozu demencije. Važno je u skrb uključiti multidisciplinarni tim kako bi se omogućilo što bolje zbrinjavanje bolesnika. |