Abstract | Rame je najpokretljiviji kuglasti zglob u ljudskom tijelu i zbog te svoje specifičnostije u mogućnosti izvoditi široki opseg kretnji, zbog čega je česta meta raznih upalnih i patoloških procesa. Dosadašnja provedena istraživanja pokazala su proturječne rezultate o učinkovitosti terapije laserom niske snage (LNS) kod koštano-mišićnih poremećaja. U ovom radu cilj je bio ispitati djelotvornost LNS (Ga-As-Al), odnosno laserske terapije na bol, opseg pokreta i funkcionalnu ograničenost ramenog zgloba kod pacijenata sasindromom impingement (IS).
U ispitivanje je bilo uključeno 52 pacijenata (33 žena i 19 muškaraca s prosječnom dobi od 53.59 ± 11.34 godina) sa IS. Pacijenti su nasumično podijeljeni u dvije grupe. Skupina I (n = 30, ispitivana skupina) primali su terapiju laserom (5 J/cm2 na 5-6 bolnih točaka kroz 1 minutu).
Skupina II (n = 22, kontrolna skupina) primila je placebo terapiju laserom. Krioterapija se primjenjivala na sve pacijente u trajanju od 10 minuta. Također, pacijenti su bili uključeni u program vježbi koje su sačinjavale vježbe rasterećenja, vježbe snage, vježbe za povećanje opsega pokreta.
Program terapija primijenjena 3 puta tjedno kroz 8 tjedana. Jačina boli procijenjena je pomoću vizualne analogne skale (VSA), mišićna snaga pomoću manualnog mišićnog testa (MMT), a raspon pokretljivosti mjerena je goniometrom. Funkcionalnost je procijenjena pomoću SPADI indeksa.
Kod ispitivane skupine uočeno je statistički značajno poboljšanje u smanjenju jačine boli, opseg pokreta, osim unutarnje i vanjske rotacije i vrijednostima SPADI testa u odnosu na početne rezultate nakon rehabilitacije (p <0,05).
U kontrolnoj skupini, svi parametri osim raspon pokreta vanjske rotacije su poboljšani (p <0,05). Međutim, nema statistički značajne razlike zabilježene između ispitivanih skupina (p> 0,05).
Takvi rezultati navode na zaključak da terapija LNS čini se da nema prednost nad placebom u značajnijem smanjenju bolnosti, funkcije i sposobnosti ramenog zgloba kod osoba s impingement sindromom. |