Sažetak | Ministarstvo poljoprivrede se kontinuirano brine o funkcioniranju šuma i voda, te trajno poboljšava njihova stanja i provodi poljoprivrednu politiku Vlade Republike Hrvatske. Kroz svoj rad omogućava povećanje konkurentske sposobnosti poljoprivrede, dajući potporu poljoprivrednim proizvođačima, potiče ruralni razvitak i brigu za okoliš. Cilj strategija razvoja poljoprivrede je omogućiti veći životni standard proizvođačima hrane, sigurnu i zdravu hranu potrošačima, te održivo korištenje funkcije šuma i voda. Poljoprivredni sektor se suočava sa brojnim problemima, prvenstveno nerazvijenošću poljoprivrede i ruralne sredine, kao i napuštanjem poljoprivrednih djelatnosti zbog niskih dohodaka poljoprivrednika. Kako bi se taj trend smanjio, nužno je povećati ulaganja u investicije, infrastrukturu, diferencijaciju proizvodnje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, te na taj način razvijati konkurentsku prednost. Bitno je smanjiti velike razlike između ruralne i urbane sredine, povećati gospodarsku razvijenost, kvalitetu života i gospodarski rast.
Hrvatska poljoprivreda je prošla kroz tri rata, te se tako stvorio negativan trend u poljoprivredi kao i pad proizvodnje. Putem poticajnih mjera potrebno je ponovno povećati proizvodnju na tim područjima. Osnovni problem hrvatske, a osobito slavonske poljoprivrede je nedostatak kapitala koji je potreban za stvaranje efikasne i ekonomski održive proizvodnje.
Europska unija putem EU fondova pomaže razvitku poljoprivrede. Zajedničkom poljoprivrednom politikom može se pridonijeti rješavanju problema putem poticajnih mjera i programa, te omogućiti Hrvatskoj sigurniji i stabilniji poljoprivredni sektor. Putem pretpristupnog fonda SAPARD koji kasnije postaje IPARD, olakšava se financiranje vlastitih projekata u poljoprivrednom sektoru. |