Sažetak | Za temu završnog rada ključno je spomenuti specifične okolnosti razvoja japanskog gospodarstva, poput geografske lokacije odnosno izolacije, jezične barijere, te demografskog pritiska. Upravo one su uvjetovale karakteristike japanca kao čovjeka i radnika i zajedno omogućile veliki napredak.
U radu su prikazana i pojašnjena današnja moderna japanska poduzeća koja svoje temelje počivaju na japanskim tradicionalnim obiteljskim poduzećima- zaibatsuima. S druge strane se prikazuje najvažniji japanski doprinos modernom kapitalizmu-keiretsu. Njihova specifična struk-tura veže čitav niz manjih poduzeća oko velikih. Takve grupacije se svrstavaju u dvije kategorije. Grupacije temeljene na nekadašnjim zaibatsu vezama, te grupacije formirane oko velikih banaka.
Kroz temu završnog rada prožima se odnos poduzeća prema zaposlenicima koje najbolje opisuju sljedeći pojmovi: doživotno zaposlenje, sustav nagrađivanja starijih zaposlenika, te veli-ka uključenost menadžera u život zaposlenika. Organizacija menadžmenta sastavljena je od veli-kog broja vertikalno integriranih radnih grupa, među kojima vlada izrazita hijerarhija.
Međutim u novije vrijeme Japan se susreće s manjkom zaposlenika. Stoga se više počinju cijeniti mladi i sposobni radnik od starijeg. Također učestala je pojava da poduzeća zapošljavaju ljude iz državnih firmi i drugih poduzeća tzv. zapošljavanje u sredini karijere.
Teorija Z predstavlja temelj razvoja japanskih poslovnih strategija jer je hibridni oblik organizacijske kulture u kojem su sadržani oblici japanske prakse i prilagođeni okruženju SAD-a. Sustav kanban jedan je od važnijih alata za ostvarivanje vitke proizvodnje. Pravodobno signa-lizira potrebu za dodatnim materijalom, dijelovima, te sprečava nepotrebno gomilanje zaliha, odnosno povećanje troškova proizvodnje i u konačnici cijene proizvoda. JIT sustav zasniva se na ideji da se proizvodi proizvode i dostavljaju baš kad trebaju biti prodani. Najvišu razinu brige o kvaliteti predstavlja potpuno upravljanje kvalitetom koje se odnosi na cjelokupnu organizaciju, njezine proizvode i procese, funkcije i dijelove.
Iako se zadržavaju pojedine tradicionalne vrijednosti, suvremeno novo upravljanje obuhvaća promjene sustava poput horizontalne raščlambe rada, odlučivanja na vrhu, decentralizirana moć, napredovanje prema zaslugama. Također najveće promjene se događaju u pogledu uvaža-vanja sposobnosti zaposlenih žena, u sistemu nagrađivanja prema starosti, te u pogledu stalno i povremeno zaposlenih. |