Sažetak | Kupoprodaja je vjerojatno najčešći ugovor, odnosno pravni odnos s kojim se svatko susreće na dnevnoj bazi. Bilo da je riječ o tzv. realnoj kupoprodaji koja se događa prilikom svakodnevnog odlaska u trgovinu, ili o nekim posebnijim vrstama kupoprodaje koje također vrlo često susrećemo, bilo da smo na strani prodavatelja, ili kupca. Tako Crnić također tvrdi kako je „riječ o ugovoru koji je životno gledajući u najčešćoj primjeni“ .
U ovome radu glavni fokus je stavljen na posebne pogodbe ugovora o kupoprodaji, odnosno na specifične vrste kupoprodajnih ugovora u kojima se nalaze određene odredbe koje ih razlikuju od redovne kupoprodaje, bilo da se radi o odredbama koje se ugovaraju u korist kupca, u korist prodavatelja, ili se ugovaraju neki dodatni bitni sastojci predmetnog ugovora. Svrha rada jest pružiti sažet, jednostavan, a opet detaljan pregled područja posebnih pogodbi ugovora o kupoprodaji. Posebne pogodbe, odnosno vrste kupoprodajnog ugovora na koje će se posebno obratiti pažnja te će detaljno biti opisane u 3. poglavlju ovog rada, a koje su i uređene Zakonom o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 125/11, 78/15, 29/18) (dalje u tekstu: ZOO) su sljedeće:
- kupoprodaja s pravom prvokupa;
- kupnja na pokus;
- kupoprodaja po uzorku ili modelu;
- kupoprodaja sa specifikacijom;
- kupoprodaja s pridržajem prava vlasništva;
- kupoprodaja s obročnom otplatom cijene.
Uz navedene ugovore o kupoprodaji s posebnim pogodbama koji su uređeni ZOO-om, ukratko će biti opisane i neke druge posebne pogodbe, odnosno vrste ugovora o kupoprodaji, a koje nisu uređene zakonom, a posebno: nazadkupnja, nazadprodaja te prodajni nalog.
Naravno, prije ulaska u glavnu temu rada, a to su posebne pogodbe, potrebno je ukratko pružiti pregled općih odredbi ugovora o kupoprodaji, s obzirom da se one uvijek primjenjuju uz posebne pogodbe, odnosno ako njima nije nešto drugačije određeno.
U pregledu navedene tematike prije svega se prati ZOO kao temelj koji pravno uređuje ugovor o kupoprodaji te njegove posebne pogodbe, ali i drugi zakoni Republike Hrvatske. Nadalje, kao izvor se koristi i stručna literatura, posebno ona koja se odnosi na tumačenje zakonskih odredbi vezane za kupoprodaju i njene posebne pogodbe. |