Sažetak | Razvoj turizma istodobno stvara pozitivne i negativne učinke na turističke destinacije i lokalno stanovništvo. Sve većim razvojem turizma dolazi do masovnog turizma i posljedično prekomjernog turizma. Fokus ovog rada je na pojašnjenju fenomena prekomjernog turizma, koji obuhvaća osjećaj da u jednoj destinaciji ima previše posjetitelja, što rezultira nizom negativnih učinaka i pogoršanjem kvalitete života lokalnog stanovništva odnosno, stvara neugodno iskustvo turistima koji posjećuju tu destinaciju. Ishodište prekomjernog turizma u gradovima, u ovom radu, je prikazano kroz konceptualni model prekomjernog turizma gdje je slikovito prikazano da su pojava i razvoj niskobudžetnih avio prijevoznika, rast zračnog prometa, dostupnost povoljnog smještaja, brojnost turističkih atrakcija, blizina lokaliteta svjetske baštine važni razlozi zašto turisti u velikom broju posjećuju određenu destinaciju, a sa sve većim priljevom posjetitelja nadmašuju se kapaciteti destinacije i turističkih atrakcija, broj turista je i do nekoliko puta veći od broja stanovnika i kao rezultat nastaje prekomjerni turizam.
Kroz odabrane primjere kontinentalnih gradskih destinacija u Europi, u ovom radu prikazani su i opisani načini nastanka prekomjernog turizma i njegovi učinci na gradove Amsterdam, Bruges i Zagreb za vrijeme Adventa. Pokazalo se da su unatoč razlikama u stupnju prekomjernog turizma u navedenim gradovima (Bruges je na 3.mjestu, Amsterdam na 8., a Zagreba još nema na ljestvici top 10 gradova s visokim brojem turista po glavi stanovnika, kako je prikazano u tablici br.3) vrlo slične posljedice prekomjernog turizma na navedene gradove i lokalno stanovništvo te se pokazala potreba za uvođenjem raznih strategija i smjernica kojima navedeni gradovi traže načine za disperziju turista izvan središta gradova, a u cilju ublažavanja pritiska na gradove. Kako bi navedene strategije i održivi turizam bili uspješni nužna je suradnja lokalnih vlasti, turističkih zajednica, lokalnog stanovništva, ali i samih turista.
Za vrijeme svjetske pandemije COVID – 19, kada su prikazivane snimke iz središta praznih velikih gradova bez buke, smeća, prometnih gužvi i polucije, činilo se da nikada više ništa neće biti kao prije te da će se dogoditi velike promjene kad se jednom opet vratimo na staro. Međutim ako pogledamo kolike su gužve bile na Jadranu ovog ljeta, ali i u ostalim svjetskim destinacijama, reklo bi se da nismo puno naučili i da se negativni učinci prekomjernog turizma vraćaju na velika vrata te će se atraktivne destinacije morati ozbiljno pozabaviti strategijom upravljanja učincima prekomjernog turizma i provođenjem politika održivog turizma |