Sažetak | Pojam stav zauzima središnje mjesto u socijalnoj psihologiji, a odnosi se na vrednovanje ljudi, objekata ili ideja, koje može biti pozitivno ili negativno. Također, predstavlja i osnovu za razumijevanje stereotipa, predrasuda, namjera i ponekad ljudskog ponašanja, te nam upravo zbog toga pomažu shvatiti zašto se osobe na određeni način, najčešće negativan, ponašaju prema pripadnicima etničkih manjina. Jedna od takvih manjinskih etničkih grupa su Romi.
U kontekstu negativnih stavova koji postoje prema svim članovima neke grupe ili prema nekim pojedincima i to zbog njihove pripadnosti određenoj grupi, govorimo o predrasudama. Formiranje stavova ovisi o međusobno povezanom djelovanju niza općih i posebnih socijalnih faktora, a jedan od tih faktora je svakako obitelj. Postoje nekonzistentni nalazi o usklađenosti stavova roditelja i njihove djece, no za stavove prema Romima postoji velika sličnost što upućuje na to da djeca usvajaju predrasude prema Romima od svojih roditelja.
S obzirom na to da se prema Romima najčešće izražavaju negativni stavovi i predrasude, odnos koji dijele s određenom grupom konstantno dovodi do sukobljavanja. Brojni primjeri iz svakodnevnog života svjedoče o tome. Razlozi takvog sukobljavanja su u podlozi socio - psihološkog pristupa, međugrupnih stavova te teorije socijalnog identiteta. Najčešće istraživane varijable u međugrupnom odnosu su dob, spol, obrazovanje te etnička pripadnost. |