Sažetak | Ovaj završni rad pod nazivom Računovodstveno praćenje obrtnika u sustavu poreza na dohodak obuhvaća teorijski i praktični dio. Usmjeren je na otvaranje obrta, način vođenja poslovanja, knjige koje su potrebne za neometano poslovanje do postupka zatvaranja obrta.
U Republici Hrvatskoj bilježimo sve veći broj obrtnika koji obuhvaćaju razne djelatnosti. Uspoređujući zadnjih pet godina, poslovni subjekt koji bilježi stalni rast upravo je obrt. Popularnost obrta je sve veća iz razloga što samo pokretanje obrta ne zahtijeva velike troškove, te je otvaranje obrta vrlo jednostavno. Prednosti obrta nisu samo vezani za pokretanje poslovanja, već i uz samo vođenje poslovanja. Ukoliko vlasnik posjeduje dovoljno znanja o knjigovodstvu nema potrebu koristiti vanjsko knjigovodstvo, već sve potrebno može odrađivati sam. Ukoliko dođe do potrebe za zatvaranjem obrta i to je vrlo jednostavno i provodi se u samo četiri koraka.
Obrtnici koji su uključeni u sustav poreza na dohodak, dohodak definiraju kao razliku između poslovnih primitaka i poslovnih izdataka. Knjige koje su potrebne za poslovanje obrtnika koji su u sustavu poreza na dohodak su knjiga primitaka, knjiga izdataka, knjiga prometa, popis dugotrajne imovine i evidencija o tražbinama i obavezama.
Obrt X iz Bjelovara koji se bavi graditeljstvom, građevinskim završnim radovima i instalacijskim radovima prikazuje stvarne podatke obrta gdje je vidljivo kako se kreću primici izdaci, ulazni i izlazni računi, dugotrajnu imovinu koju posjeduje, te evidenciju o tražbinama i obavezama.
Ključni pojmovi: obrt, otvaranje obrta, poslovanje obrta, zatvaranje obrta, sustav poreza na dohodak, poslovne knjige, primjer obrta. |