Sažetak | Europska se unija temelji na vrijednostima poštovanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, uključujući i prava pripadnika manjina. Te su vrijednosti zajedničke državama članicama, u društvu u kojem prevladava pluralizam, nediskriminacija, tolerancija, pravda, solidarnosti i ravnopravnost žena i muškaraca.
Europska se unija temelji na vladavini prava, a pod tim se podrazumijeva da se svako njezino djelovanje temelji na ugovorima koje su dobrovoljno i demokratski odobrile sve članice Europske unije. Ugovor je obvezujući sporazum među državama članicama Europske unije. U ugovoru su utvrđeni ciljevi Europske unije, pravila za instituciju Europske unije, postupak odlučivanja te odnosi između Europske unije i njezinih država članica. Ugovori se ponekad izmjenjuju radi učinkovitijeg i boljeg djelovanja Europske unije, pristupanja novih država članica te uvođenja novih područja suradnje kao što je jedinstvena valuta. Institucije EU-a donose zakonodavstvo u skladu s ugovorima, a države članice ga zatim provode. Ugovore na kojima počiva Europska unija sve su zemlje članice dobrovoljno i na demokratski način usvojile. Oni su primarni izvor europskog prava te čine pravnu osnovu zajedničkih politika. Zemlje članice tim ugovorima definiraju ciljeve koje žele i planiraju ostvariti te zajedničke politike koje žele provesti. Zemlje članice također vode računa i o strukturi te funkciji zajedničkih institucija.
Glavni su ugovori: Ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik, Ugovori iz Rima (Ugovori o EEZ-u i Euratomu), Ugovor iz Bruxellesa, Jedinstveni europski akt, Ugovor iz Maastrichta, Ugovor iz Amsterdama, Ugovor iz Nice, Ugovor iz Lisabona. |