Naslov RAZLIČITI TIPOVI NATJECATELJSKOG CIKLUSA U KOŠARCI
Naslov (engleski) DIFFERENT TYPES OF COMPETITION CYCLES IN BASKETBALL
Autor Frane Jusup
Mentor Tomislav Rupčić (mentor)
Član povjerenstva Tomislav Rupčić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Damir Knjaz (član povjerenstva)
Član povjerenstva Katarina Ohnjec (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-07-07, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Planiranje i programiranje osnova su svakog trenažnog procesa. Procjena inicijalnog stanja pripremljenosti, kvalitete te potencijala igrača i ekipe preduvjet je za izradu plana i programa treninga. Programski sadržaji su sredstvo za ostvarivanje, planom postavljenih ciljeva u određenom vremenskom razdoblju (periodizacija). Ta sredstva su različite vježbe, metode rada i distribucija opterećenja. Jednogodišnju periodizaciju u kolektivnim sportovima karakterizira relativno dug natjecateljski period. Struktura košarkaške ekipe i postavljeni cilj određuju kakav će pristup biti u natjecateljskom periodu. Ukoliko je ekipa sastavljena pretežno od mladih igrača tada se prvi dio natjecateljskog perioda smatra kao nastavak pripremnog. Neki će se tipovi treninga i programskih sadržaja iz pripremnog ponavljati i u natjecateljskom periodu. To se odnosi na modificirane kondicijske treninge koji su raspoređeni u svakom mikrociklusu. Visoka razina kondicijske pripremljenosti omogućiti će mladim igračima da bez obzira na manjak tehničko – taktičkog znanja i iskustvo, participiraju u trenažnom procesu i utakmicama.
Cilj ovog rada je prikazati dva različita tipa natjecateljskog perioda u košarci. Specifičnosti natjecateljskog perioda sa jednom i dvije utakmice prikazani su kroz tjedni i mjesečni plan i program treninga. Tablični prikazi broja određenog tipa treninga te njihov raspored u mikrociklusu i mezociklusu olakšava kontrolu i vođenje trenažnog procesa. Pravilnom izmjenom rada i odmora regulira se krivulja opterećenja, a samim time i razina sportske forme. Znanje i kreativnost trenera veoma su važni za izradu samog plana i programa, njegovu kontrolu i eventualne korekcije.
Sažetak (engleski) Planning and programming are both basis of every training process. Assessment of initial condition of physical preparedness, player’s as well as team’s quality level and potential are a prerequisite for creating training plan and program. Program contents are instruments to achieve set goals in a certain time period (periodization). Those instruments refer to various exercises, work methods and load distribution. One year periodization in team sports is characterized by relatively long competition period. Basketball team structure and set goal determine the approach in a competition period. If the team consists mainly of young players then the first part of competition period is considered as an extension of preparation period. Some of the training types and program contents will repeat in the competition period as well. That refers to modified conditioning training that are distributed in each microcycle. High level of conditioning enables to young players to participate in training process and games, regardless of the lack of technical – tactical knowledge and experience.
The goal of this paper is to show two different types of competition period in basketball. The specifics of the competition period containing one and two games are presented through the weekly and monthly training plan. Tabular representations of a certain training type and arrangement in microcycle and mesocycle facilitate the control and management of the training process. Proper alternation of work and rest regulates the load curve, and thus the level of sports form. The knowledge and creativity of the coach are very important for development of the plan and program, its control and possible corrections.
Ključne riječi
planiranje i programiranje
periodizacija
natjecateljski period
mikrociklus i mezociklus
Ključne riječi (engleski)
planning and programming
periodization
competition period
microcycle and mesocycle
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:048845
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Košarka Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Pristup korisnicima matične ustanove
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-01 15:31:48