Naslov KOŠARKA U INVALIDSKIM KOLICIMA U HRVATSKOJ
Naslov (engleski) WHEELCHAIR BASKETBALL IN CROATIA
Autor Dino Hadžović
Mentor Lidija Petrinović (mentor)
Član povjerenstva Lidija Petrinović (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Dario Škegro (član povjerenstva)
Član povjerenstva Tomislav Rupčić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-09-30, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Povijesno gledano, košarka u invalidskim kolicima relativno je mlad sport. U Hrvatskoj se aktivno igra od 70-ih godina prošlog stoljeća. Razvojem kineziološke struke i općenito Paralimpijskog pokreta razvijala se i košarka u kolicima koja je danas postala jedan od najgledanijih i najpraćenijih sportova ljetnih Paralimpijskih igara. Svoju zasluženu popularnostpolako dobiva i kod nas gdje je trenutno aktivno 8 klubova košarke u kolicima. Neki od hrvatskih klubova toliko su razvili svoju igru da danas čak i nastupaju u jakim Europskim ligama.
Pravila košarke u kolicima slična su klasičnoj validnoj košarci što se tiče postave terena, sastava momčadi i trajanja same utakmice. Međutim, ono specifično za košarku u kolicima je klasifikacija igrača. Bilo koji igrač, bez obzira koliku funkcionalnu sposobnost posjedovao, ne može se natjecati u službenim utakmicama IWBF-a ako nema službenu ID karticu da je klasificirani igrač. Tu karticu izdaje službena komisija IWBF zadužena za klasifikaciju igrača. Klasifikacijom je strogo određen i sastav momčadi, stoga u bilo kojem trenutku zbroj klasifikacijskih bodova igrača na terenu ne smije biti veći od 14 ako se radi o nacionalnoj reprezentaciji odnosno 14,5 ako govorimo o klupskim natjecanjima. Klasifikacija igrača detaljno je opisana u radu, kao i osnovne metodičke vježbe za pripremu igrača.
Sažetak (engleski) Historically, wheelchair basketball has been a relatively young sport. It has been actively playing in Croatia since the 1970s. With the development of kinesiology as a profession and the Paralympic movement in general, wheelchair basketball also developed. Today WC basketball has become one of the most popular and most watched sports of the Summer Paralympic Games. It is slowly gaining its well-deserved popularity also in Croatia, where 8 wheelchair basketball clubs are currently active. Some of the Croatian clubs have developed their game so much that today they even play in strong European leagues. The rules of wheelchair basketball are similar to classic valid basketball in terms of lineup, team composition and duration of the game. However, what is specific about wheelchair basketball is the classification of players. Any player, no matter how much functional ability he possessed, cannot compete in official IWBF matches if he does not have an official ID card. This card is issued by the official IWBF commission in charge of player classification. The classification strictly determines the composition of the team. At any time the sum of the classification points of the players on the field must not exceed 14 if it is a national team or 14.5 if we are talking about club competitions. The classification of players is described in detail in the paper, as well as the basic methodological exercises for player preparation.
Ključne riječi
povijest košarke u kolicima
pravila
klasifikacija igrača
oprema
metodičke vježbe
Ključne riječi (engleski)
history of wheelchair basketball
rules
player classification
equipment
methodical exercises
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:791085
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Tenis Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-15 15:44:01