Naslov TRŽIŠTE ONLINE VJEŽBANJA U FITNES CENTRIMA U HRVATSKOJ
Naslov (engleski) ONLINE EXERCISE MARKET IN FITNESS CENTRES IN CROATIA
Autor Lucija Ivanović
Mentor Sanela Škorić (mentor)
Član povjerenstva Sanela Škorić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Darija Omrčen (član povjerenstva)
Član povjerenstva Dario Škegro (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2021-07-13, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Prema istraživanju Europske komisije (European Commission, 2018:39) trećina (32 %) stanovnika Europske unije koji vježbaju, u tjelesne se aktivnosti uključuju na način da to čini kod kuće. U čak devet zemalja to je najzastupljeniji odgovor, među kojima je i Hrvatska (50 % onih koji vježbaju čini to kod kuće). Jedan dio ovog odgovora zasigurno se odnosi na tzv. online vježbanje. Pod tim oblikom vježbanja podrazumijeva se da nije potreban dolazak na točno određeno mjesto radi vježbanja (fitnes centar), nego je moguće vježbati kod kuće uz trenerovo praćenje. Iako sve popularniji način vježbanja, pitanje je koliko fitnes centara zapravo nudi takvu uslugu, te koliko ona pridonosi radu nekog fitnes centra. Osim toga, brojni su se poslodavci morali okrenuti tom načinu rada tj. realizaciji programa vježbanja, a zbog krize uzrokovane koronavirusom. Bez obzira na to jesu li do toga trenutka bili pristaše online vježbanja ili nisu, kako bi uspjeli spasiti posao, morali su se okrenuti tom načinu rada. S druge pak strane, i korisnici su prihvatili takvu uslugu jer su se i sami našli u situaciji da im je kretanje bilo onemogućeno.
Temeljni je cilj ovoga rada prikazati koliko je, i kako, „online vježbanje“ kao usluga prisutno u fitnes centrima u Hrvatskoj. Osim toga, cilj je ukazati na tržišne mogućnosti korištenja takva oblika vježbanja kao dodatne ponude u fitnes centrima, i to na primjeru fitnes centra „Project Health“.
Sažetak (engleski) According to a survey by the European Commission (2018:39), a third (32 %) of the European Union population that engages in physical activity, does so at home. In nine countries, this is the most common answer, including Croatia, where 50 % of those exercising, do it at home. One part of this answer certainly refers to the online exercise. This form of exercise implies that it is not necessary coming to a specific place to perform workout (fitness centre), but it is possible to exercise at home with the supervision of a trainer. Although it is an increasingly popular way to exercise, the question is how many fitness centres actually offer this service, and how much this service actually contributes to the work of one fitness centre. During previous period, many fitness centres had to be closed due to quarantine as the world was affected by the crisis caused by the COVID-19 virus. As a result, many employers have turned to online practice to save their business. Although up to that point they may not have been supporters of online exercise, they had to turn to it in order to be able to save their jobs. Users also accepted this service because they found themselves in a situation where their movement was limited.
The basic goal of this paper is to show how much online exercise as a service is present in fitness centres and in what way across Croatia. In addition, the goal is to point out the market opportunities to use this form of exercise as an additional offer in fitness centres, on the example of the fitness centre „Project Health“.
Ključne riječi
online vježbanje
ponuda fitnes centara
dodatna usluga
Ključne riječi (engleski)
online exercise
fitness centre offers
additional service
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:681567
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Pristup svim korisnicima iz sustava znanosti i visokog obrazovanja RH
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2021-09-07 07:15:16