Naslov REHABILITACIJA NAKON OPERACIJE ŠIVANJA MENISKA
Naslov (engleski) REHABILITATION AFTER MENISCUS SURGERY
Autor Tea Mazinjanin
Mentor Saša Janković (mentor)
Član povjerenstva Saša Janković (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Branka Matković (član povjerenstva)
Član povjerenstva Lana Ružić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2022-09-28, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Ozljede meniskusa nisu rezervirano isključivo za mlađu ili stariju populaciju. Nažalost, takve ozljede mogu zadobiti svi. Naime, ozljeda meniskusa ponekad i ne zahtijeva operaciju već samo dobro posložen kinezIterapijski plan. Međutim, neke ozljede meniskusa zahtijevaju operacijski zahvat. Ovisno o tipu puknuća, ali i o karakteristika pacijenta, točnije ovisno o njegovoj dobi, spolu i razini aktivnosti, oderđuje se i vrsta operacijskog zahvata koja će se provesti. Rehabilitacija je iznimno važan dio čitavog procesa oporavka. Naime, rehabilitacija predstavlja bitan dio procesa za sve koji prođu operaciju meniskusa, a poglavito za sportaše. Pomno osmišljen kineziterapijski plan može pomoći pacijentu da što prije stane na noge i nastavi sa svojim uobičajenim aktivnostima. Plan se provodi kroz nekoliko faza, najčešće četiri, a nerijetko i šest. Iznimno je važno pravodobno reagirati kada je riječ o puknuću meniskusa. Liječnik mora utvrditi o kakvom je puknuću riječ jer postoji nekoliko tipova puknuća meniskusa. Nakon što se utvrdi o kakvom je tipu puknuća riječ, određuje se i daljnji pristup pacijentu. Neke ozljede mogu proći i bez kirurškog zahvata, no većina ozljeda zahtijeva kirurški zahvat. Ovisno o jačini ozljede, pacijenti mogu biti podvrgnuti operaciji šivanja meniskusa ili pak ADM. ADM se primjenjuje s ciljem otklanjanja odlomljenih dijelova meniskusa, dok se operacija šivanja primjenjuje kao brža i lakša metoda pa se i mnogi sportaši odlučuju upravo za tu metodu. U izradu ovog rada koristiti će se brojni stručni članci i knjige kako bi se problematika što bolje obradila. Kroz analizu postojećih istraživanja i provedenih studija, nastojat će se izvesti i vlastiti zaključak o problemu rada.
Sažetak (engleski) Meniscus injuries are not reserved exclusively for the younger or older population. Unfortunately, such injuries can be sustained by everyone. Namely, meniscus injury sometimes does not require surgery, but only a well-arranged kinesiotherapy plan. However, some meniscus injuries require surgery. Depending on the type of rupture, but also on the characteristics of the patient, more precisely depending on the age, gender and level of activity, the type of surgery to be carried out is determined. Rehabilitation is an extremely important part of the entire recovery process. Rehabilitation represents an essential part of the process for all those who undergo meniscus surgery, especially for athletes. A carefully designed kinesiotherapeutic plan can help the patient to get on his feet as soon as possible and continue with his usual activities. The plan is carried out through several phases, usually four and often six. It is extremely important to react in a timely manner when it comes to the rupture of meniscus. The doctor has to determine what kind of puncture the word is about because there are several types of meniscus rupture. After the type of rupture is determined, further access to the patient is determined. Some injuries may also undergo surgery, but most injuries require surgical procedure. Depending on the severity of the injury, patients may be subjected to a meniscus sewing operation or ADM. ADM is applied to remove fragmented parts of meniscus, while the sewing operation is applied as a faster and easier method, so many athletes choose precisely this method. Numerous articles and books will be used in making this paper in order to better process the problems. Through the analysis of existing research and conducted studies, we will also try to make our own conclusion on the problem of work.
Ključne riječi
ADM
bol
kinezioterapija
koljeno
ruptura
Ključne riječi (engleski)
ADM
pain
kinesiotherapy
knee
rupture
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:553565
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Pristup korisnicima matične ustanove
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2022-10-17 09:35:10