Naslov UTJEČE LI SPUŠTENO STOPALO NA RAVNOTEŽU OSNOVNOŠKOLACA?
Naslov (engleski) DOES FLAT FOOT AFFECT BALANCE OF ELEMENTARY SCHOOL STUDENTS?
Autor Sven Lukić
Mentor Tatjana Trošt Bobić (mentor)
Član povjerenstva Tatjana Trošt Bobić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Sanja Šalaj (član povjerenstva)
Član povjerenstva Lidija Petrinović (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2023-09-25, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Ravnoteža je jedna od najvažnijih sposobnosti za izvođene velikog broja elemenata u gimnastici, a posebno važnu ulogu ima kod učenja osnovnih elemenata kod mlađih uzrasta i početnika. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi utječe li spušteno stopalo na ravnotežu osnovnoškolske djece koja treniraju gimnastiku. Ispitanicima su prvo izmjerene osnovne antropološke mjere, tjelesna masa i tjelesna visina. Dominantna noga definirana je kao noga na kojoj ispitanik preferira izvesti gimnastičku vagu. Stupanj spuštenosti stopala dobiven je pomoću elektroničkog uređaja za snimanje otisaka stopala, plantograma. Na temelju plantograma određen je Clarkov kut koji daje uvid u stupanj spuštenosti stopala. Testovi ravnoteže koji su korišteni u istraživanu su Y test dinamičke ravnoteže i pomična platforma u anteriorno posteriornoj ravnini. Utvrđena je čvrsta povezanost između stupnja spuštenosti stopala i rezultata u Y testu na dominantnoj nozi. Također, utvrđena je srednja razina povezanosti stupnja spuštenosti stopala i rezultata u varijablama EA na nedominantnoj nozi i AP-L na nedominantnoj nozi. Zaključno postoji određena povezanost između stupnja spuštenosti stopala mladih gimnastičarki, ali se ona prezentira na različite načine kod dominantne i nedominantne noge.
Sažetak (engleski) Balance is one of the most important skills for performing a large number of elements in gymnastics, and it plays an especially important role in learning the basic elements for younger ages and beginners. The aim of this research was to determine whether the lowered foot affects the balance of elementary school children who train in gymnastics. The subjects were first measured for basic anthropological measurements, body mass and body height. The dominant leg is defined as the leg on which the subject prefers to perform the gymnastic balance. The degree of foot drop was determined using an electronic device for recording footprints, the plantogram. Based on the plantogram, Clark's angle was determined, which gives insight into the degree of foot drop. The balance tests used in the research are the Y test of dynamic balance and a movable platform in the anterior-posterior plane. A strong correlation between the degree of flat feet and the results in the Y balance test on the dominant leg has been established. Additionally, a moderate level of correlation between the degree of flat feet and the results in the variables EA on the non-dominant leg and AP-L on the non-dominant leg has been identified. In conclusion, there is a certain degree of association between the degree of flat feet in young gymnasts, but it manifests differently in the dominant and non-dominant legs.
Ključne riječi
deformacija stopala
Clarkov kut
dominantna noga
plantogram
platforma
Ključne riječi (engleski)
foot deformity
Clark's angle
dominant leg
plantogram
platform
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:197129
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2023-10-04 10:36:54