Naslov Pregled učestalosti ozljeđivanja donjih ekstremiteta kod rekreativnih alpskih skijaša
Naslov (engleski) Review of the frequency of lower limb injuries in recreational alpine skiers
Autor Dario Horvat
Mentor Vjekoslav Cigrovski (mentor)
Član povjerenstva Vjekoslav Cigrovski (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Lana Ružić Švegl (član povjerenstva)
Član povjerenstva Tomislav Krističević (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2024-09-18, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Cilj je ovog rada na temelju sustavnog pregleda literature na temu ozljeda rekreativnih alpskih skijaša analizirati učestalost i vrstu ozljeđivanja u alpskom skijanju na rekreacijskoj razini i definirati čimbenike koji utječu na ozljeđivanje. Postupkom procjene metodološke kvalitete radova analizirano je 14 radova na temelju kojih su dobiveni podaci da se ozljeda u alpskom skijanju na rekreacijskoj razini događa jednom na 1000 skijaških dana. Ozljede donjih ekstremiteta događaju se u 40 % slučajeva, a najčešće se ozljeđuje koljeno te potkoljenica, gležanj i natkoljenica. Uzrok ozljeđivanja je u većini slučajeva pad i gubitak kontrole koji se najčešće događa zbog neprilagođavanja načina skijanja vlastitim sposobnostima i uvjetima na stazi. Također, značajan broj ozljeda događa se nakon sudara s drugim skijašem ili nepomičnim objektom. Rizično ponašanje i precjenjivanje vlastitih sposobnosti definirano je kao ključan čimbenik nastanka ozljeda. Razvoj skijaške opreme posljednjih 50 godina zasigurno je jedan od ključnih čimbenika zbog kojeg je broj i učestalost ozljeđivanja u kontinuiranom padu. Na temelju dostupnih podataka može se zaključiti da je potrebno nastaviti s istraživanjima na temu ozljeda u rekreacijskom alpskom skijanju zbog sve većeg broja skijaša. Osim toga, javlja se potreba za definiranjem i izradom standardiziranog postupka prikupljanja, analize i sinteze podataka kako bi se u budućnosti mogla uspoređivati različita istraživanja i donositi zaključci o broju, učestalosti i vrsti ozljeda na različitim uzorcima ispitanika.
Sažetak (engleski) The aim of this paper is to analyze the frequency and types of injuries in recreational alpine skiing and to identify the factors influencing injuries, based on a systematic literature review on the topic of injuries among recreational alpine skiers. Through the assessment of the methodological quality of the studies, 14 papers were analyzed, providing data indicating that injuries in recreational alpine skiing occur at a rate of one per 1,000 ski days. Injuries to the lower extremities occur in 40% of cases, with the knee, lower leg, ankle, and thigh being the most commonly injured areas. The cause of injuries is most often a fall and loss of control, usually due to a failure to adapt skiing style to one's own abilities and the conditions on the slope. Additionally, a significant number of injuries occur after collisions with other skiers or stationary objects. Risky behavior and overestimation of one's own abilities were identified as key factors in the occurrence of injuries. The development of skiing equipment over the last 50 years is certainly one of the key factors contributing to the continuous decline in the number and frequency of injuries. Based on the available data, it can be concluded that further research on injuries in recreational alpine skiing is necessary due to the increasing number of skiers. Moreover, there is a need to define and develop a standardized procedure for collecting, analyzing, and synthesizing data to enable future comparisons between different studies and to draw conclusions about the number, frequency, and types of injuries in different samples of participants.
Ključne riječi
alpsko skijanje
ozljede na skijaškim terenima
vrste ozljeda
skijaška oprema
Ključne riječi (engleski)
alpine skiing
skiing injuries
types of injuries
skiing equipment
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:972472
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Skijanje Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2024-09-25 09:55:22