Naslov Lavine, objektivne opasnosti u planinama
Naslov (engleski) Avalanches, objective dangers in the mountains
Autor Lovro Trupković
Mentor Vjekoslav Cigrovski (mentor)
Član povjerenstva Vjekoslav Cigrovski (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Nikola Prlenda (član povjerenstva)
Član povjerenstva Tomislav Krističević (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2024-09-23, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak U današnje vrijeme zbog globalnog zatopljenja u nizinama sve je manje snijega stoga ljudi koji vole rekreativne aktivnosti na snijegu često odlaze u planinska područja u potrazi za snijegom. U svakoj planini postoje subjektivne i objektivne opasnosti. Ovaj rad će se baviti jednom od objektivnih opasnosti, točnije lavinama. Opisat će kako i zašto lavine nastaju te koji je ljudski utjecaj na formiranje lavina. Navedene će biti i vrste lavina te koji to uvjeti pogoduju stvaranju lavina. Isto tako analizirati će se povijesne lavine kako bi se bolje razumjelo kolika je stvarna opasnost od lavina. Pregledom povijesnih lavina dobiva se uvid u učinke lavina na lokalne zajednice i infrastrukturu te mjere koje su poduzete za smanjenje tih rizika. Lavine imaju utjecaj na ljudske živote i samu zajednicu te uzrokuju velike ekonomske i ekološke posljedice. Proučeni su i ključni čimbenici koji pridonose nastanku lavina, uključujući meteorološke, topografske i ljudske čimbenike. S obzirom na činjenicu kako 90% svih lavina pokrene čovjek, uz činjenicu da je zimski turizam postao vrlo popularan, promatrat će se utjecaj turizam i rekreacijskih aktivnosti na povećanje rizika od lavina. Uz sve to najbitnije što će se proučavati su tehnike predviđanja i metode prevencija lavina kao što su inženjerske strukture i kontrolirane eksplozije. Opisan je i način na koji spasilački timovi traže osobe zatrpane lavinom. Detaljno je opisan postupak od lociranja signala sve do iskopavanje žrtve. Zaključno, cilj ovog rada je doprinijeti boljem razumijevanju lavina i unaprjeđenju mjera zaštite kako bi se smanjili gubici života i imovine u planinskim područjima.
Sažetak (engleski) In modern times, due to global warming, there is less snow in lowland areas, prompting people who enjoy snow-related recreational activities to seek snow in mountainous regions. Every mountain has subjective and objective dangers. This research will focus on one of the objective dangers, specifically avalanches. It will describe how and why avalanches occur and the human impact on their formation. The types of avalanches and the conditions that favor their creation will also be outlined. Historical avalanches will also be analyzed to better understand the actual risk posed by avalanches. By reviewing historical avalanches, insights are gained into the effects on local communities and infrastructure, and the measures taken to mitigate these risks. Avalanches impact human lives and communities, causing significant economic and ecological consequences. The key factors contributing to avalanches, including meteorological, topographical, and human factors, are studied. Given that 90% of all avalanches are triggered by humans, and considering that winter tourism has become very popular, the impact of tourism and recreational activities on increasing avalanche risk will be examined.. Additionally, the most important aspects to be studied are prediction techniques and avalanche prevention methods, such as engineering structures and controlled explosions. The method by which rescue teams search for people buried in avalanches is also described.. Ultimately, the goal of this paper is to contribute to a better understanding of avalanches and to improve protective measures to reduce the loss of life and property in mountainous areas.
Ključne riječi
Vrste lavina
slojevi snijega
prevencija od lavina
alpinisti
daskaši
skijaši
Ključne riječi (engleski)
Types of avalanches
snow layers
avalanche prevention
mountaineers
snowboarders
skiers
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:925972
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Jedrenje Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2024-09-30 09:27:33