Naslov OBILJEŽJA IGRE HRVATSKE NOGOMETNE REPREZENTACIJE NA SVJETSKIM PRVENSTVIMA U RUSIJI I KATRU
Naslov (engleski) CHARACTERISTICS OF THE CROATIAN NATIONAL FOOTBALL TEAM'S PLAY IN THE WORLD CUPS IN RUSSIA AND QATAR
Autor Anđelko Čuljak
Mentor Valentin Barišić (mentor)
Član povjerenstva Ivan Krakan (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Katarina Ohnjec (član povjerenstva)
Član povjerenstva Tomislav Rupčić (član povjerenstva)
Član povjerenstva Valentin Barišić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2024-09-26, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Svjetsko prvenstvo u nogometu slovi za najveći sportski događaj na svijetu; recimo samo da je finale u Njemačkoj 2006. godine pratilo 715 milijuna ljudi. Do sada je odigrano dvadeset i dva Svjetska prvenstva. Hrvatska je od svoje neovisnosti 1991. nastupila na čak šest svjetskih prvenstava. Sa tri prvenstva se vratila kući s medaljom (Francuska 1998.-bronca,Rusija 2018.-srebro i Katar 2022.-bronca). Ovaj fenomen hrvatske reprezentacije predmet je mnogih rasprava i istraživanja. Ovaj diplomski rad usmjeren je prema detaljnoj analizi i usporedbi hrvatske nogometne reprezentacije na svjetskim prvenstvima u Rusiji 2018. i Katru 2022. godine. Fokus će biti na obilježjima i usporedbi same igre, ali osvrnut ćemo se i na neke druge elemente koji su utjecali na postizanje ovih značajnih rezultata. Na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018., Hrvatska je demonstrirala iznimnu tehničku i taktičku zrelost, s naglaskom na posjed lopte i brze prijelaze iz obrane u napad. Dominacija sredinom terena omogućila je kontrolu tempa igre, stvaranje brojnih prilika za pogotke i neutralizaciju prijetnji protivnika. Obrana je bila čvrsta i disciplinirana, uz ključne intervencije golmana, osobito u izvođenju jedanaesteraca. Na Svjetskom prvenstvu u Katru 2022., Hrvatska je pokazala veću taktičku fleksibilnost, prilagođavajući se različitim protivnicima i situacijama na terenu. Fokusirali je bio na obrambenoj stabilnosti i brzim kontranapadima, uz zadržavanje dominacije posjeda lopte. Uvođenje novih igrača donijelo je svježinu i dodatnu snagu ekipi, dok su iskusni igrači nastavili igrati ključne uloge. Obrana je ostala čvrsta i organizirana, s minimalnim prekršajima, što je omogućilo kontinuitet igre. Ovaj rad također analizira učinke rotacije sastava, fizičke performanse igrača i specifične socio-ekonomske i klimatske uvjete, zaključujući da su kombinacija iskustva, tehničke pripremljenosti i taktičke prilagodljivosti ključni za postizanje vrhunskih rezultata na svjetskoj sceni. Hrvatska je na oba turnira pokazala visoku razinu tehničke i taktičke zrelosti, prilagođavajući se različitim izazovima i protivnicima, što je rezultiralo uspjehom u oba natjecanja.
Sažetak (engleski) The World Cup in football is reputed to be the biggest sporting event in the world; let's just say that the final in Germany in 2006 was watched by 715 million people. 22 of them have been played so far. Since its independence in 1991, Croatia has participated in as many as 6 world championships. With 3 championships, she returned home with a medal (France 1998 - bronze, Russia 2018 - silver and Qatar 2022 - bronze). This phenomenon of the Croatian national team is the subject of many discussions and research. This graduate thesis is aimed at a deep analysis and comparison of the Croatian national football team at the world championships in Russia in 2018 and Qatar in 2022. The focus will be on the characteristics and comparison of the game itself, but we will also touch on some other elements that had an impact on these great results. At the 2018 World Cup in Russia, Croatia demonstrated exceptional technical and tactical maturity, with an emphasis on possession and quick transitions from defense to attack. Domination in the middle of the field allowed them to control the pace of the game, create numerous opportunities for goals and neutralize the threats of the opponents. The defense was firm and disciplined, with key interventions by the goalkeeper, especially in penalty kicks. At the World Cup in Qatar 2022, Croatia showed greater tactical flexibility, adapting to different opponents and situations on the field. They focused on defensive stability and quick counters, while maintaining dominance in possession. The introduction of new players brought freshness and added strength to the team, while experienced players continued to play key roles. The defense remained firm and organized, with minimal fouls, which enabled the game to continue. This paper also analyzes the effects of squad rotation, players' physical performance and specific socio-economic and climatic conditions, concluding that a combination of experience, technical preparation and tactical adaptability are key to achieving top results on the world stage. In both tournaments, Croatia showed a high level of technical and tactical maturity, adapting to different challenges and opponents, which resulted in success in both competitions.
Ključne riječi
Svjetsko prvenstvo
tehnička analiza
taktička analiza
fizičke performanse
specifični uvjeti
Ključne riječi (engleski)
World Cup
technical analysis
tactical analysis
physical performance
specific conditions
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:392881
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Nogomet Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2024-10-08 12:11:43