Sažetak | Polimeri su svuda oko nas i u nama samima. Oni “vidljivi“ oko nas uglavnom su umjetni, modificirani prirodni polimeri i sintetizirani polimeri. Od njih su izrađeni mnogi odjevni predmeti koje nosimo na sebi, zubne četkice, kućišta naših mobitela i računala, dijelovi automobila ili pak obične svakodnevne vrećice.
Od onih drugih “nevidljivih“ sazdano je naše tijelo, kao uostalom i tijela svih živih bića. To su prirodni organski polimeri – biopolimeri, sastavljeni od prirodnih bjelančevina, polisaharida i nukleinskih kiselina.
Polimerni su materijali već više od sto godina nezaobilazni u gotovo svakom segmentu praktične primjene materijala. Proizvodi od plastike i gume danas znatno pridonose kvaliteti našeg života te očuvanju prirodnih resursa i klime, stoga su plastičarska i gumarska industrija važne industrijske grane. Razvijaju se novi postupci preradbe polimera, te se poboljšavaju postojeći preradbeni postupci u svrhu poboljšavanja kvalitete proizvoda, smanjenja potrošnje prirodnih izvora sirovina te očuvanja prirode i okoliša.
Ekonomski zahtjevi, zakoni o zaštiti okoliša, niski troškovi proizvodnje, skraćenje vremena od dizajna proizvoda pa do njegovog izlaska na tržište, zahtjevi su koji tjeraju proizvođače da proizvode kvalitetnije, jeftinije i brže. Zbog tih sve većih zahtjeva proizvođači nastoje koristiti materijale, proizvodne postupke i opremu koja je u skladu sa zadanim zahtjevima te koja će skratiti proizvodni ciklus, proizvoditi kvalitetnije proizvode, imati manji utrošak energije, manje zagađivati okoliš, a sve će to rezultirati smanjenjem cijene samog proizvoda.
U ovom radu je dan prikaz o osnovama polimernih materijala, te njihovim vrstama, navesti će se fizikalne karakteristike i specifičnosti polimernih materijala u odnosu na ostale tehničke materijale. Navesti će se i opisati važne tehnike spajanja PE cijevi koje se danas u praksi ističu, a to su ljepljenje te zavarivanje grijaćom pločom i elektrofuzijskim zavarivanjem. |