Sažetak | Sport i sportska rekreacija oduvijek su neizostavan dio života čovjeka. U radu je prikazan kratki povijesni pregled sportske rekreacije. U prošlosti, u doba prapovijesnog čovjeka, shvaćena je povezanost čovjekovih tjelesnih sposobnosti s učinkovitosti njegovih djelovanja. Bolja sposobnost trčanja, bacanja kamenja i koplja značila je bolje šanse za preživljavanje. U doba srednjeg vijeka, renesanse i prosvjetiteljstva sudjelovanje u sportu značilo je poseban status u društvu. Razvojem medicinske znanosti i na temelju rezultata istraživanja stručnjaka iz područja medicine i kineziologije došlo se do saznanja o dobrobitima tjelesnog vježbanja i svakodnevne aktivnosti, a sportska je rekreacija danas postala nužnost i način prevencije i očuvanja zdravlja na željenoj razini.
Moderno doba, u kojem tehnologija i digitalni svijet preuzimaju sve više poslova koje su nekad obavljali ljudi, unijelo je brzu komunikaciju i brzi način života u poslovni svijet čovjeka. Zaposlenici sve više vremena provode sjedeći i obavljaju sve poslove putem računala, a sve manje u kretanju. Takav način komunikacije prenio se i u osobni, odnosno obiteljski i društveni život čovjeka. O negativnim utjecajima sjedilačkog načina života na zdravlje čovjeka govore mnoga provedena istraživanja. Glavobolja, problemi s kralježnicom, kardiovaskularnim, respiratornim i probavnim sustavom samo su neke od posljedica ovakva načina života koji nije prirodan čovjeku. Potreba za kretanjem jedna je od osnovnih ljudskih potreba. Upravo zato na razini Europske unije, ali i na razini Republike Hrvatske, osnovane su organizacije posvećene sportskoj rekreaciji zaposlenika.
Jedan od najvećih izazova današnjice unapređenje je i očuvanje zdravlja čovjeka. Mnoge osnovne potrebe čovjeka bivaju zanemarene zbog ritma života kakav je nametnula tehnologija i njen streloviti razvoj. Cilj je ovog rada istražiti bave li se zaposlenici javnih poduzeća i javnih ustanova u Gradu Čakovcu sportskom rekreacijom u svoje slobodno vrijeme ili u vrijeme pauze tijekom radnog vremena te o kojim faktorima ovisi njihova aktivnost, odnosno neaktivnost u sportskorekreacijskim sadržajima. U primarnom istraživanju, koje je provedeno među zaposlenicima javnih poduzeća i javnih ustanova Grada Čakovca, posebna je pozornost posvećena povezanosti razine obrazovanja, prosječnih mjesečnih primanja te stečenih navika bavljenja sportom s trenutnom aktivnosti u sportsko-rekreacijskim sadržajima. |