Sažetak (hrvatski) | Organska kemija proučava strukturu, svojstva, reakcije i pripravu organskih spojeva koji uz ugljikov sadrže i atome vodika, kisika, dušika, sumpora, fosfora, silicija i halogene atome. Osim u živim stanicama, organski spojevi nalaze se u hrani, lijekovima, kozmetici, deterdžentima, gorivima, petrokemikalijama, agrokemikalijama, plastici i gumi. Stoga organski spojevi imaju ključnu ulogu u rastu i razvoju gospodarstva, a organska kemija čini temelj biokemijskih, biotehničkih i medicinskih ... Više znanosti.
Obveznu i dopunsku literaturu prema kojoj se izvodi nastava iz organske kemije na 1. godini prijediplomskog studija Prehrambene tehnologije na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu čine sveučilišni udžbenici iz organske kemije čiji su autori L. G. Wade i S. H. Pine. Ovim Priručnikom, napisanim na temelju odabranih poglavlja iz tih udžbenika, sistematiziran je njihov opsežan sadržaj u skladu s nastavnim programom i satnicom predavanja predmeta Organska kemija. Vjerujem da će studentima Prehrambene tehnologije biti značajna pripomoć u usvajanju gradiva i polaganju ispita iz organske kemije kao i u stjecanju temeljnih znanja neophodnih za praćenje i učenje biokemije i srodnih predmeta te prehrambenih tehnologija.
Priručnik obuhvaća 14 poglavlja. U uvodnom poglavlju rastumačena su osnovna načela atomske i molekulske strukture, uključujući međumolekulske interakcije, rezonanciju te kiselost i bazičnost. U 2. poglavlju sistematski su prikazane vrste organskih spojeva, s opisom njihovih osnovnih svojstava i IUPAC-ovih pravila za imenovanje. 3. Poglavlje posvećeno je stereokemijskim svojstvima organskih molekula, dok se 4. poglavlje bavi sudionicima kemijske reakcije (elektrofilima, nukleofilima i međuproduktima). Naredna poglavlja obrađuju reakcijske mehanizme. U 5. i 6. poglavlju opisane su reakcije elektrofilne adicije na alkene te aromatske supstitucije benzena. 7. Poglavlje posvećeno je reakcijama nukleofilne supstitucije i eliminacije alkil-halogenida. Reakcije nukleofilne supstitucije na acilnoj skupini karboksilnih kiselina i derivata prikazane su u 8. poglavlju. Reakcije nukleofilne adicije na karbonilnu skupinu aldehida i ketona tema su 9. poglavlja, na koje se nastavlja 10. poglavlje s opisom strukture i reakcija ugljikohidrata. U 11. poglavlju obrađene su kondenzacijske reakcije karbonilnih spojeva. Vrste i svojstva lipida opisani su u 12. poglavlju. Osnovna načela IR i NMR spektroskopije, uz prikaz IR i NMR spektara, opisana su u 13. poglavlju. Popis korištene literature (sveučilišni udžbenici iz organske kemije autora S. H. Pinea, L. G. Wadea, D. Kleina i J. Claydena i sur., znanstvene publikacije i službene web stranice) predočen je u 14. poglavlju. Sakrij dio sažetka |